Kadıköy'de 'savaşa hayır' eylemi

Türkiye Komünist Partisi'nin çağrısıyla Kadıköy Altıyol'da 'Savaşa hayır' demek üzere yüzlerce kişi toplandı.

TKP'nin çağrısıyla yapılacak basın açıklamasına katılmak üzere bir araya gelen yüzlerce kişi, "Katil ABD Ortadoğu'dan defol", "Katil ÖSO, Katil AKP", "İşgalciler her zaman kaybeder", "Bu memleket bizim, kahrolsun emperyalizm" sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Yürüyüş kortejinin Rıhtım'a ulaşmasıyla Suriye'ye yönelik operasyon hazırlıklarına tepki açıklamaları yapıldı.

'Türkiye'yi bu utançtan kurtaralım'
İlk olarak TKP İstanbul İl Komitesi'nden Ahmet Yenil konuşarak, "ÖSO'cu çeteleri bizim sınırımızdan geçirerek Suriye halkının üzerine saldılar. Sandılar ki halk buna ses etmeyecek, ancak Haziran Direnişi'nde boyun eğmeyeceğimizi gösterdik. Halka sormadan şimdi de Esad'ı düşürmeye çalışıyorlar. Halka sormadılar. Ama biz sorduk, Türkiye halkı "savaş istemiyoruz, kardeşimize kurşun sıkılsın istemiyoruz" diyor. Şimdi savaş kapıda, bazı ülkeler gün veriyor. İlk görevimiz Türkiye'yi bu utançtan kurtarmak, sokaklara dökülmek ve örgütlenmektir" dedi.

'Direnişi mumla ararsınız!'
TKP Merkez Komitesi adına Aydemir Güler ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Kanallara bakarsanız, Obama gazetecilerle toplantı yapıyor, başka kanalda Tayyip konuşuyor, sonra sazı Davutoğlu alıyor... Kardeşler, tek konuşan onlar değil, dünyanın her yerinde savaşa karşı konuşan, sokaklarda direnenler var.

Bu ateşi yakarsanız, bu ateş önce sizi yakar. Türkiye halkını Suriye'ye düşman edemezsiniz. Zaten şu ana kadar elinizden gelenleri saldınız, bombalar attırdınız. Bütün dünya bir araya geldiniz, Suriye'yi terör cehennemi haline getirdiniz. İngiltere, ABD halkı Suriye'ye düşman olacak, çok beklersiniz. Hele Türkiye halkı Suriye'ye düşman olacak, çok beklersiniz. Beklemekle de kalmayacaklar, hele bir adım atsınlar, uyarımızı dinlemeyip adım atsınlar. 31 Mayıs gecesini, Taksim direnişi mumla arattırırız onlara.

Barış gününde 'barış ne güzel, savaş ne kötü' demek yetmiyor. Dünyanın her yerinde ayağa kalkmak gerekiyor. Eğer Türkiye ayağa kalkacaksa, Erdoğan'ı götürecek. Savaşa hayır demek tayyip istifa demektir."

Erdemol: İzin vermeyeceğiz
Gazeteci Mustafa Kemal Erdemol, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Suç ortakları pastayı bölüşmek için hazırlık yapıyor. AKP yalnız değil ÖSO var, işbilikçiler var.

Sanıldığı gibi büyük bir saldırı olmayacak. Operasyonu yapmak kolay olmayacak. Esad çok güçlü, halkını gücü var yanında. Savaşı en çok Türkiye istiyor kuşkusuz , buna izin vermeyeceğiz. Suriye halkıyla birlikte izin vermeyeceğiz bu işgale."

'Hatay 2 senedir direniyor'
Hataylı bir kadın olan Nuray Yenil ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Bölgemizde savaş çığırkanlığının bu kadar yaygınlaştığı günlerde sizinle olmaktan çok mutluyum. Hatay 2 senedir direniyor savaşa. Hatay'da farklı mezhepler, etnik kökenli insanların bir arada yaşamasından gurur duyduk. Ama AKP iktidarı halkları birbirine kırdırmaya ve Suriye'ye düşman kesilmesini istediler. Ancak Antakya Samandağ Reyhanlı halkı duyarlı oldu. Halklar bu dönemde sesini daha gür çıkaracaktır. Hatay halkı Haziran Direnişi'nde direnmiştir, dik durmuştur. 2 evladını kaybetmiştir. Onları burada anıyorum."