Die Zeit: Türkiye 2 milyon sığınmacı daha alacak

Alman basını tarafından Türkiye’nin 2 milyon Suriyeli sığınmacıya daha kapılarını açacağı öne sürüldü.
DHA
Pazar, 04 Ekim 2015 17:08

Alman Die Zeit gazetesi internet sayfasında yer verdiği haberde, AB ve Türkiye’nin Frontex kapsamında Yunanistan sınırlarının korunmasını planladığını ve Türkiye’nin iki milyona yakın Suriyeli sığınmacıyı daha almaya hazırlandığını yazdı.

Habere göre, AB ve Türkiye, mültecilerin Avrupa’ya akınını durdurma konusunda plan hazırladı. Gazetenin Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a  (FAS) dayandırdığı haberde, Türkiye’nin Yunanistan sınırlarını daha sıkı koruma konusunda söz verdiği öne sürüldü.

Yunanistan ve Türk güvenlik birimlerinin Frontex koordinasyonunda Ege kıyılarında mültecileri takip edeceği kaydedilen haberde, insan kaçakçılığı yapan gemilerin durdurularak, sığınmacıların tamamının Türkiye’ye geri gönderileceği yer aldı.

TÜRKİYE’DE 6 YENİ KAMP KURULACAK
Türkiye’den deniz yoluyla Avrupa’ya gelen 350 bin sığınmacıdan sadece 50 bininin Türk Sahil Güvenlik birimlerince durdurulduğuna  yer verilen haberde, Türkiye’de iki milyona yakın sığınmacının barınabileceği  6 yeni kamp kurulacağı ve AB’nin de bu kampların kurulmasına maddi destek vereceği kaydedildi.Avrupa Birliği’nin Türkiye’den mültecilerin uyumu ve iş hayatına katılmaları konusunda ciddi adımlar atmasını da istediği belirtiliyor. 

AB ÜLKELERİ 500 BİN MÜLTECİYİ ALACAK
Habere göre, Türkiye’de kurulacak kamplardan AB ülkeleri 500 bin dolayında sığınmacıyı alma konusunda taahhüt veriyor. Alınacak mültecilerin kaçak yollar yerine, legal olarak bu ülkelere getirilmesi planlanıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞÜLECEK
Söz konusu planı AB ve Türk yetkililerin geçen hafta Brüksel’de görüştükleri, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü (yarın) Brüksel’de yapacağı temaslarda konunun ele alınacağı belirtiliyor. AB’nin beklediği gibi tarafların politik olarak da plan üzerinde anlaşması durumunda, plana Ekim ayı ortalarında yapılacak olan AB zirvesinde kesinleştirilerek, en kısa sürede uygulanmasına geçilecek.