HES inşaatı yüzünden binlerce balık öldü

Rize Salarha Vadisi üzerinde yapımı devam eden HES'in inşaatından dereye bırakılan beton artıkları 10 binin üzerinde balığın ölümüne neden oldu.

Rize Salarha Vadisi üzerinde yapımı devam eden HES'in inşaatından dereye bırakılan beton artıkları 10 binin üzerinde balığın ölümüne neden oldu. Bölgede HES şirketi ile beton santrallerine yönelik tepkiler yükselirken, jandarma ile Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri balık ölümlerine ilişkin bir tutanak hazırlayarak soruşturma başlattı.

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Dönem Sözcüsü Ömer Şan'ın verdiği bilgilere göre, Rize merkeze bağlı Çaykent Beldesi yakınlarında bulunan Salarha deresindeki toplu balık ölümleri yöredeki köylüleri de çileden çıkarttı. Köylüler, gözyaşları ve protestolar arasında dere kıyısından ölü balıkları balıkları toplarken, canlı kalan balıkları da kurtarmak için büyük çaba gösterdi. Balık ölümlerine neden olan beton santralinin yetkilileri çözümü mikser kamyonlarının şoförlerini işten çıkarmakta buldu. Rize’nin Çayeli ve Güneysu ilçelerindeki bazı derelere beton mikserlerinden bırakılan beton artıklarından dolayı daha önce de on binlerce balık ölümü yaşanmış, bazı firmalara cezai müeyyide uygulanmıştı.

Sabah uyanınca binlerce ölü balıkla karşılaştılar
Edinilen bilgiye göre Çaykent sakinleri sabah uyandıklarında dere üzerindeki binlerce ölü balık ve balık yavrusu ile karşılaştı. Durum Jandarma’ya bildirildi. Dere boyunda yapılan incelemede Çaykent Beldesi’ndeki HES şantiyesinden dereye dökülen beton artıklarının bulunduğu noktadan yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafede balıkların öldüğü ve dere kenarına vurduğu tespit edildi.

Yetkililer uzun süre bölgeye gelmedi
Konuyla ilgili olarak bölgede incelemelerde bulunan jandarma ekipleri, yetkili birimlere haber vererek olayla ilgili tutanak hazırladı. Köylülerin de yetkili birimlere haber vermesi ve suç duyurusunda bulunmasına karşın yetkililer uzun bir süre bölgeye gelmedi. Bu arada köylüler, HES firması başta olmak üzere yetkililer ile beton firmasını protesto etmeyi sürdürdüler.Belde sakinleri tutanaklara işlenmesi için dere boyu gezerek ölen balıkları topladı.

Beton firması yetkilileri ve köylüler arasında tartışma çıktı
Dere üzerinde HES projesi yürüten firma çalışanları ile HES projesine hazır beton veren bazı firma çalışanları ise dereye dökülen betonun hangi firmaya ait olduğunun anlaşılabilmesi için donan betondan numuneler aldılar. Betondan numune almak için olay yerinde bulunan firma çalışanları ile belde sakinleri arasında tartışma yaşandı.

Köylüler: "Bunun hesabını kim verecek?"
Belde sakinlerinden Mehmet Yazıcı ve Bünyamin Arslan yaptıkları açıklamada, “HES firmalarına beton taşıyan mikserlerden artan beton malzemelerini, kolay olduğu için bu dereye döküyor ve derede yıkıyor. Bunun sonucu olarak on binlerce balık öldü. Deremizi zehirlediler. Bunun hesabını kim verecek. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Bu ölümlere sebep olan her kimse ondan davacı olacağız” dediler.

Yurttaş Kazım: "Biz değil onlar burayı terk edecek!"
Aynı vadi üzerinde bulunan Ambarlık HES projesine karşı hukuk mücadelesi başlatan ve bunun için ineğini satıp, banka kredisi alan bölge sakinlerinden ‘Yurttaş Kazım’ adıyla bilinen Kazım Delal ise yaptığı açıklamada, “Bu firmalar Çağıran Kaya yaylasına kadar ulaşan 60 kilo metrelik vadiyi boydan boya perişan ettiler. Şimdide derelerimizde hayatı yok ediyorlar. Deredeki tüm balıklar ölmüştür. Deremizde hayat bitmiştir. Artık yakamızı bıraksınlar. Biz burada doğduk büyüdük! Biz değil onlar burayı terk edecek. Sıra bizim hayatlarımıza gelmeden gitsinler” diye tepkisini dile getirdi.

"Asıl vahşet Suriye'de değil, Rize'de"
Olayı vahşet ve katliam olarak değerlendiren bazı köylüler ise Devlet ve Hükümet yetkililerine seslenerek, “Asıl katliam ve vahşet burada. Buraları görsünler. Suriye’ye karışıyorlar. Asıl Suriye burada, gelsin buradaki vahşeti ve katliamı görsün ve önlesinler” diye tepkilerini dile getirdiler.

DEKAP: "'HES'ler kanser virüsü gibi vadileri sardı"
Öte yandan Salarha Deresi Çevre Koruma, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (SALDER) Başkanı da olan DEKAP Dönem Sözcüsü Ömer Şan ise Salarha deresinde büyük bir katliam yaşandığını ve bu vahşetin bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi. HES projelerinin ülkenin bütün vadilerini adeta bir kanser virüsü gibi sardığını ileri süren Şan, ülkenin bütün vadilerinde bu tür katliamların yaşandığını, Gümüşhane Aksu Vadisi, Çayeli ve Güneysu’dan sonra Salarha Vadisinde yaşanan bu vahşetin sorumlusunun HES projeleri olduğunu kaydetti.

"Bölge içme suyu havzası"
Salarha Deresinin, diğer vadilerdeki dereler gibi çeşitli özellikleri bünyesinde barındırdığını, bölgedeki en geniş alanlı vadinin ‘İçme Suyu Havzası’ olduğunu, çeşitli endemik türleri barındırdığını ve bu türlerin uluslararası anlaşmalarla koruma altında olduğunu belirten Ömer Şan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

"Bakanlar HES konusunda yalan söylüyorlar"
Şan, yaptığı açıklamada, “HES’ler bir kanser virüsü gibi vadilerimizi sardı. HES’ler vadilerimizi ve derelerimizi zehirliyor. Balıklarımızı ve doğal yaşam alanlarımızı katlederek öldürüyor. Hayatımızı tehdit ediyor. Bakanlar çıkıp, ‘HES’ler dereleri, suları zehirlemiyor’ diyor ve bizi suçluyor. Peki, o zaman bu balıkları kim zehirledi, niye öldü bu balıklar? İşte bizi böyle zehirliyorlar, böyle ölüyoruz. Yalan söylüyorlar, halkı ve kamuoyunu yanıltıyorlar. Biz bu derede balık türleri eksilmesin diye yıllardır balık tutmaya kıyamıyoruz, tutanlara engel oluyoruz! Bu derede yüzlerce endemik türler var. Yılan balıkları var, Aynalı Sazan var, Pullu Alabalık var, Kırmızı Benekli Alabalık, Dere Kunduzu var. Bunlar uluslararası anlaşmalar ile koruma altına alınmış. Biz böyle mi koruyacağız doğal yaşamımızı? Uluslararası anlaşmalara böyle mi riayet ediyoruz? Burada bir katliam yaşanıyor. Sadece 1 tek balık tutan köylüye 600 TL para cezası yazılıyor. Peki, burada ölen on binlerce balığın cezasını kime yazacaksınız. Çıplak gözle baktığımızda ölen 3-4 çeşit balık türü gördük! Derenin içerisindeki diğer canlı çeşitlerinin, türlerin nasıl etkilendiğini bilmiyoruz. Yetkililer bütün ısrarlarımıza karşın bölgeye gelip inceleme yapmadılar. Bunun sorumlusu kimdir? Vebali kimin boynunadır? Hesabını kim, nasıl ve kime verecektir ” diye konuştu.

Yusuf Yavuz