İslamcılar bu kadınlara iyi baksın!

İslamcı basın, Tunus'ta diktatör Bin Ali'ye karşı halk ayaklanmasını, "laikliğe başkaldıran müslümanlar" olarak sunmaya çalışıyor. Oysa laik Tunus toplumunun başkaldırısında kadınların rolü küçümsenmeyecek boyutlardaydı.
Perşembe, 20 Ocak 2011 15:20

Tunus, biçimsel olarak laik ve batı yanlısı rejimiyle Arap devletleri arasında Türkiye'yi en fazla andıran ülkelerden biriydi. Tunus halkı, sebze sattığı arabasına zabıtalarca el konulunca kendini belediye önünde yakan üniversite mezunu işsiz Muhammed Buazizi'nin bu jestiyle ayağa kalktı ve diktatör Bin Ali'yi ülkeden kovdu.

Türkiye'deki İslamcı basın, ayaklanmayı "laikliğe başkaldırı" olarak sunmaya çalışıyor. Oysa Tunus'taki eylemlerde sol örgütlerin ve emek hareketinin önemli payı var. Bin Ali'ye halkın geniş kitleleri karşı çıkıyor ve bu kitleler arasında laik Tunus toplumunun bu niteliğini korumasını isteyenler çoğunlukta.

Bu durum, eylemlere de yansıdı. Eylemlerde çekilen fotoğraflar, Tunuslu kadınların ön saflarda diktatörlüğe karşı mücadeleye giriştiklerini açık biçimde ortaya koyuyor.

(soL - Dış Haberler)

tunus1.jpg

tunus2.jpg

tunus3.jpg

tunus4.jpg

tunus5.jpg

tunus6.jpg

tunus7.png

tunus8.png

tunus9.png

tunus10.jpg

tunus11.jpg

tunus12.jpg

tunus0.jpg

tunus13.jpg

tunus14.jpg

tunus15.jpg

tunus16.jpg

tunus17.jpg

tunus18.jpg