'Suriye'deki çatışmaya uluslararası bir boyut kazandırılmak isteniyor'

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Der Spiegel’e verdiği röportajda, "Suriye’ye sızan askeri güçler çatışmaya uluslararası bir boyut kazandırmak istiyor" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, bölgede son durumu ve Suriye krizini değerlendirdi.

Hürriyet'in haberine göre, Türkiye’nin topraklarına isabet eden Suriye topları karşısında orantılılık ilkesi doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini belirten Salihi, NATO’nun müdahalesinin de bir hata olacağını belirtti.

İşte Salihi’nin dergiye verdiği röportajdan satırbaşları:

Felaketleri önlemek zorundayız. İki tarafa da itidalli olma çağrısı yapıyorum. Suriye’de binlerce kişi Beşar Esad hükümetine karşı savaşıyor ve ellerinde son teknoloji silahlar var. Eğer Türkiye önümüzdeki haftalarda ya da aylarda kapsamlı bir misillemede bulunursa, onların hiç itirazı olmaz. Barış girişimlerini boşa çıkarmak istiyorlar. Tansiyonu yükseltmek istiyorlar.

Şiddetin faillerini belli bir ülkeyle ya da kurumla bağlantılandırmak istemiyorum. Ama bir tek şey kesin: Suriye’ye sızan askeri güçler çatışmaya uluslararası bir boyut kazandırmak istiyor. Eğer bölge alev alırsa o zaman hedeflerine ulaşmışlar demektir.

Her ülke saldırıya uğradığı takdirde kendini koruma hakkına sahiptir. Haziran ayında Suriyeliler bir Türk jetini vurduğunda Ankara karşı saldırı düzenlemekten kaçındı. O zaman Başbakan Tayyip Erdoğan’a bu tavrı desteklediğimizi bildirdim – devlet adamı gibi ve bilgece hareket edilmişti. Şimdi de orantılılık duygusu korunmalı, ya da radikallerin tuzağına düşeriz. Bu konuda NATO’nun nasıl hareket edeceği konusunda konuşmak bana düşmez ama NATO bir hata yaparak durumu kötüleştirmeyi kaldıramaz

Uluslararası hukuk kurallarına göre hareket etmeliyiz. Suriye bir krizin ortasındadır 14 şehrinden dört ya da beşinde zorluklar yaşanıyor. Esad hükümeti kontrolü büyük oranda elinde tutuyor. Suriye’de yaşananlar çok trajik ve sorumlusu sadece hükümetin askerleri değil. Esad bölgeyi ya da dünya barışını tehdit etmiyor. Biz onu eleştirmiyor değiliz hükümetin de hataları oldu. Başlangıçta sadece demokrasi ve değişim çağrıları vardı, sonradan hareketi yurtdışından kontrol edilmeye başlandı.

"10 bin İsrail askerini öldürürüz"
Bu arada İsrail-İran gerilimi üzerine bir açıklama yapan İran Düzeninin Maslahatını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rezai, İran topraklarına olası bir saldırının İsrail'e maliyetinin çok ağır olacağını söyledi.

İran devlet televizyonu Press TV'nin haberine göre, Londra'da yaşayan bir grup İranlı öğrenciye video konferans aracılığıyla açıklama yapan Muhsin Rezai, "Eğer Siyonist rejim bize saldırırsa, İran'ın caydırıcı gücü onlara ölümcül bir darbe indirecek ve 10 binden fazla askerleri ölecek" diye konuştu. "Savaş istemiyoruz ama ülkemize karşı herhangi bir saldırıya hazırlıklıyız" diyen İranlı yetkili Muhsin Rezai, "Siyonist rejim İran'ı işgal etmeye teşebbüs dahi edemez, savaştan bahsederek, seçilecek ABD Başkanı'ndan ödün kopartmanın peşinde" dedi.