İngiliz yazardan Hatay izlenimleri: 'Gittim, gördüm, Türkiye silah ve eğitim veriyor'

İngiltere'de faaliyet yürüten Henry Jakson Society adlı "düşünce kuruluşu"nda çalışan Michael Weiss adlı yazar, Daily Telegraph'da yayınlanan yazısında Suriyeli muhaliflerle görüştüğü Hatay gezisi izlenimlerini aktardı ve "Türkiye muhaliflere silah ve askeri eğitim veriyor" dedi.

İngiltere'de faaliyet yürüten ve "neo-con" çizgide olduğu belirtilen Henry Jakson Society adlı "düşünce kuruluşu"nda çalışan Michael Weiss adlı yazar, Daily Telegraph güzetesinde dün yayınlanan yazısında Suriyeli muhaliflerle görüştüğü Hatay gezisi izlenimlerini aktardı. Weiss yazısında "Türkiye muhaliflere silah ve askeri eğitim veriyor" dedi.

"Türk ordusu muhaliflere çok sayıda Kaleşnikov silah temin ediyor"
Geçen hafta Hatay'da bulunduğunu söyleyen Weiss, burada Suriyeli muhaliflerle görüşmeler yaptığını belirtti. Weiss yazısında, muhaliflerin Türkiye'nin kendilerine hafif silahlar temin ettiğini, ayrıca İstanbul'da askeri eğitim verdiğini ifade etti. Görüştüğü birimde yer alan muhaleflerin Türkiye istihbaratıyla yoğun bir şekilde görüştüğünü belirten Weiss, Suriye sınırına yakın yerlerde tutulan muhaliflere TSK tarafından çok sayıda Kalaşnikov silah verildiğini belirtti.

"Türkiye ve Lübnan sınırına yakın bölgelerde silah depolanıyor"
Geçtiğimiz günlerde Washington Post'ta yazılan ve ABD'nin muhalifleri yoğun bir şekilde silahlandırmaya başladığına ilişkin haberlere dikkat çekilen yazıda, askeri çatışmaları genişlemesinin kaçınılmaz olduğu ve ABD'nin de bu yönde politika izlediği belirtildi. Yazıda ayrıca, Türkiye sınırına yakın İdlib bölgesinde ve Lübnan sınırına yakın Zabadani bölgesinde silah yığınıkları yapılmaya başlandığına dikkat çekildi. Weiss ayrıca, bundan iki ay önce muhaliflerin "cephane sıkıntısı çektiğini" söylerken, şimdi ise silah akışının önemli ölçüde arttığını belirtti. Yazıda bu durumun, Suudi Arabistan, Katar ve diğer körfez devletlerinin her ay muhaliflere milyonlarca dolar yardım yapma kararı almasıyla birlikte gerçekleştiği ifade edildi.

"Türkiye, ABD'nin onayı olmadan böyle bir adım atamaz"
Weiss, Suriyeli muhaliflere dönük silah ve eğitim desteği konusunda ABD Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney'in açıklamalarına da dikkat çekti: "Biz muhalefete silahlı olmayan destek vermeye devam ediyoruz. Ancak ben yalnızca ABD adına konuşabilirim, başkalarının daha farklı şekillerde destek verme çabasında olduğunu biliyoruz. Onların faaliyetlerinin niteliği açıklama konusunda sizi ancak onlara yönlendirebilirim."

Ancak Türkiye'yi iyi tanıdığı anlaşılan Weiss, Türkiye'nin ABD açık onayı veya teşvik etmesi olmadan Türkiye'nin böyle bir faaliyet içine giremeyeceğine de işaret etti. Yazıda, NATO ve G-8'in bir askeri müdahaleye kıyasla bir "siyasi geçiş" sürecini tercih edebileceğine dikkat çekilirken, muhaliflerin silahlı saldırılarının da tam da bu siyasi geçiş sürecini hızlandırmakta olduğuna dikkat çekildi.

(soL - Dış Haberler)