Halep'te Kürtlere yönelik saldırılar sürüyor

Halep'te El Kaide bağlantılı gruplar ile Özgür Suriye Ordusu çetelerinin Kürtlere yönelik saldırıları sürüyor. Serekaniye ve Tel Ebyad'da 20 El Kaideli öldürülürken, PKK bir çağrı yaparak "Her yeri isyan alanına çevirelim" dedi.
Cumartesi, 03 Ağustos 2013 16:19

ANF'nin haberine göre, 31 Temmuz ve 1 Ağustos günü Halep civarındaki Til Hasıl ve Til Aran’da çoğu kadın ve çocuk 70 kişiyi acımasızca katleden El Kaide bağlantılı gruplar ve ÖSO taburları, bölgedeki Kürtlere yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Til Hasıl ile Til Eran’ın büyük bir bölümü çeteler tarafından çembere alınırken, binlerce kişi çevredeki Kürt köylerine kaçmayı başardı. Ancak çevredeki köylerde de katliam tehdidi sürüyor. Halep’in 5 km batısındaki Sixêr köyüne kaçan köylüler, yaşanan vahşeti ANHA ajansına anlattı. Vahşetten kaçan insanlar, kaçak yollardan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Köylüler El Nusra savaşçılarının, Kürtlere ait evleri yağmaladığı ve Kürtlerin katliamına, kadınlarının alıkonulmasına fetva çıkardığını belirtti.

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen M.N. isimli bir genç Til Hasıl’da radikal dinci savaşçıların sadece Kürt oldukları için çok sayıda genci katlettiğini söyledi. M.N., “Bunlar Kürtlere karşı katliam yaptılar” derken, gizli bir şekilde kaçtıkları için çetelerin kendilerini görmediğini anlattı.

ÖSO da saldırıyor
Camilerden yapılan anonslar ardından Til Hasıl ve Til Aran’da Kürtlerin evlerinin yağmalandığı ve çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yüzlerce kişinin kaçırıldığı bildirildi. Bunların akibeti hakkında bilgi yok.

Katliamlara Batı, Türkiye ve Körfez Monarşilerinin açık bir şekilde destekledikleri ÖSO taburları da yer alıyor. ÖSO Askeri Meclis komutanlarından Abdul Cabar El İkeli, yanındaki diğer ÖSO komutanları ile birlikte yayınladığı bir videolu mesajda, Kürtleri katledecekleri tehdidinde bulunurken, kendi cephane depolarını Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra Cephesi’ne açacaklarını, tüm güçleri ile Kürtlere karşı savaşacaklarını ilan ediyor.

Serekaniye'de El Kaide'ye YPG'den darbe
Rojava'daki Serêkaniyê (Raselayn) kenti ile El Kaide’lilerin konumlandığı Tel Halaf arasındaki Tuwêmiye köyünde Cuma akşamı YPG ile Irak-Şam İslam Devleti ve El Nusra Cephesi arasında Cuma gecesi çatışmalar başladı. Tiwemiye Köyü, Serêkaniyê’nin 2 km güneyinde bulunuyor.

Saat 23.00’te başlayan çatışmalar sırasında El Kaide bağlantılı gruplar doçka, havan ve top gibi ağır silahlar ile suikast silahı olan Karnas kullandı. Buna rağmen, ilk çatışmalarda 4 El Kaide mensubunun öldürüldüğü bildirildi.

Aynı saatlerde Tel Halaf çevresinde de çatışmalar yaşandı. Burada El Nusra’nın 2 üyesi öldürüldü. El Nusra ve Irak-Şam İslam Devleti’nin attığı toplardan birçoğu sınır kapısına düştü. Ayrıca bazı topların Ceylanpınar’a (Serêkaniya Serxetê) düştüğü öğrenildi. Bu saldırılarda ölen ya da yaralanan olmazken, maddi zarar oluştuğu bildiriliyor.

Sabah saatlerinde de çatışmalar yaşandı. Irak-Şam İslam Devleti’nin bir komutanı YPG güçlerince öldürüldü. Komutanın ismi öğrenilemezken, çatışmalar yerel saatle 09.30 sıralarında şiddetlendi. Çatışmaların sürdüğü sırada iki Türk keşif uçağı da sınır hattında dolaştı.

Rakka bölgesinde yoğun bir Kürt nüfusun olduğu sınır hattındaki Til Ebyad’da (Girê Spî) da şiddetli çatışmalar yaşandı. Irak-Şam İslam Devleti’nin Rakka’dan, Til Ebyad’ın 15 km güneyindeki Celebê Köyü’ne takviye getirdiği istihbaratı üzerine, YPG güçleri bölgeye operasyon düzenledi.

Operasyon sırasında çıkan çatışmalar Susikê, Sarincê köylerine yayıldı. YPG’nin çembere aldığı Celebê Köyü’nde 3 El Nusra üyesi öldürülürken, çatışmaların daha sonra sıçradığı Bigelê Köyü ile Til Ebyad’ın 4 km batısındaki Xelefo benzinliğinde Irak-Şam İslam Devleti’nin 10 üyesi öldürüldü. Çatışmalarda onlarca çete mensubunun da yaralandığı bildirildi. Bölgedeki çatışmaları sürdüğü gelen bilgiler arasında.

PKK'den çağrı
PKK Yürütme Komitesi tarafından yapılan açıklamada, "Rojava devrimini tasfiye etmek için" saldırıların yoğunlaştığı belirtilirken, Kürt halkı uluslararası dayanışmaya çağrıldı.

Açıklamada şunlar söylendi:

"Halkımızın öz güç ve öz iradesiyle gerçekleştirdiği Rojava devrimine karşı geliştirilen karşı devrim saldırısı her gün biraz daha artarak devam ediyor. Kürdistan halkının köle olarak yaşaması için ne gerekiyorsa onu yapan karşı-devrimci güçler Rojava devrimini tasfiye etmek, Kürtleri ve bölgede yaşayan Arap, Süryani ve diğer halkların iradelerini, mücadele azimlerini kırmak için vahşi saldırılarını gün gittikçe derinleştiriyorlar.

(...)

Bu temelde halkımızın büyük bir katliamla karşı karşıya olması zorunlu bir seferberliği, olağanüstü bir duyarlılık ve uluslararası dayanışma görevini de gerekli kılmaktadır. Devrimin ve devrimi yapan halkın uluslararası kuşatma altında olması en üst düzeyde bir seferberlik ruhunu gerektiriyor.

Bu görev sadece dört parçada bulunan Kürtlerin görevi olmadığı, aynı zamanda İran, Suriye, Irak ve Türkiye halklarının da enternasyonalist bir görevi olduğu bilinmek durumundadır.

(...)

Rojava devrimini tasfiye edip kendi kokuşmuş düzenlerini yeniden inşa etmek isteyen bazı bölge güçleri ve onlarla işbirliği içinde olan çetelerin, halkımıza karşı işledikleri cinayet ve gerçekleştirdikleri katliamın hesabını sormak için Rojava halkının yanında olmak en büyük yurtseverlik görevidir. Kürt çocuklarına, başları gövdelerinden kesilen Kürt kadınlarına, vahşice boğazlanan erkeklerin hesabını sormak için bulunduğunuz her yeri bir mücadele, serhildan ve isyan alanına çevirmek de olmaz olmaz bir yurtseverlik görevidir."