Rus ve Türk parlamenterler Suriye'ye ortak ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyor

Bir Rus yetkili, Rus ve Türk parlamenterlerin Suriye'ye ortak ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını söyledi.
Çarşamba, 01 Şubat 2017 16:14

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rus ve Türk parlamenterlerin Suriye'ye ortak ziyaret gerçekleştirmeyi planladığını söyledi.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev'in Türk vekillere yaptığı Suriye'yi ziyaret etme önerisini değerlendiren Matviyenko, "Rus ve Türk parlamenterlerin Suriye'ye yapacağı ortak ziyaret, Türk vekillerin her şeyi kendi gözleriyle görme ve ülkedeki durum hakkında objektif bir izlenim elde etme imkanı sunar" dedi.

'TARİHİ VE KAPSAMI AYRICA GÖRÜŞÜLECEK'

Matviyenko, ziyaretin şimdilik fikir aşamasında olduğunu, tarihinin ve kapsamının ayrıca görüşüleceğini kaydetti.

Daha önce Avrupa Parlamentosu'ndan parlamenterlerin Rus meslektaşlarıyla Suriye'yi ziyaret ettiğini anımsatan Matviyenko, insanların güvenilmez bilgi kaynaklarını kullanmak yerine her şeyi yerinde görebileceğine dikkat çekti.

'RUS-TÜRK KOORDİNASYONU IŞİD'LE MÜCADELEDE OLUMLU SONUÇLAR VERECEK'

Öte yandan Matviyenko, Rusya ve Türkiye'nin IŞİD'le mücadele kapsamındaki eylemlerini koordine ettiklerini, Rusya, İran ve Türkiye arasındaki koordinasyon faaliyetinin olumlu sonuçlar vereceğinin altını çizdi.

Dün Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ile bir araya gelen Kosaçev, Türk milletvekilerinin Suriye'yi ziyaret etmesini önermişti.