'Küba'da hâlâ devrimci coşku var'

ABD'deki bir dernek yetkilisi, Küba yönetimini "diktatörlük" olarak görmediğini, Ada'da hâlâ devrimci coşkunun bulunduğunu kaydetti.
Dış Haberler
Salı, 22 Mart 2016 18:19

ABD Başkanı Barack Obama'nın Küba'ya yaptığı tarihi ziyaretin yankıları sürüyor.

1979-1982 yılları arasında ABD'nin Havana'daki Çıkar Ofisi Şefliği'ni yürüten Wayne Smith, Sputnik'ten Brian Becker'e konuştu.

Obama yönetiminin ambargoyu Cumhuriyetçilerin engellemesi nedeniyle kaldıramadığını söyleyen Smith, Guantanamo'nun da aynı nedenle Küba'ya iade edilemediğini savundu.

Ambargonun ABD'de halk desteğine sahip olmadığını belirten eski yetkili, "Artık kaçınılmaz olanı kabul etme ve Castro rejiminden kurtulma çabalarından uzaklaşma zamanı" dedi.

"Küba bir diktatörlük mü?" sorusuna "Hayır" yanıtını veren IFCO Müdürü Gail Walker, Küba halkının zeki ve ülkelerinde ve dünyada olup bitenler hakkında bilinçli olduğuna dikkat çekti.

Küba'daki sisteme içkin olan ekonomik ve sosyal güçlendirme nedeniyle halkın yönetimi diktatörlük olarak görmediğini belirten Walker, "İnsanlar ülkelerine saygı ve hayranlık duyuyor. Ada'da hâlâ devrimci bir coşku var" dedi.