Küba Devrimi'nin lideri İstanbul'da anıldı

Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, birinci ölüm yıldönümünde Jose Marti Küba Dostluk Derneği'nin düzenlediği etkinlikte dostları tarafından anıldı.

Haber Merkezi

Jose Marti Küba Dostluk Derneği'nin (JMKDD) Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlediği etkinlikte Fidel Castro birinci ölüm yıldönümünde dostları tarafından anıldı.

Anma etkinliğine, Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Núñez, Küba Dünya Halklarıyla Dostluk Enstitüsü (ICAP) Başkan Yardımcısı Elio Sotero Neyra Gamez ve Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan katıldı. Sanatçı Gülcan Altan ve Kübalı müzisyenler de etkinlikte sahne aldı.

İlk konuşmayı yapan Büyükelçi Luis Alberto Amoros Núñez, Fidel Castro’nun fikirlerinin bugün çok daha gerçek olduğunu belirterek, “Fidel’in aramızdan ayrılmasından sonra Küba’da neler olduğu sorusuna yanıt olarak bugün Küba'nın her zamankinden daha Fidelci olduğunu söyleyebilirim. Castro bütün Kübalıların eseriyle her zamankinden daha bizimle. Bugünkü etkinlikle de, Fidelsiz Küba’da Emperyalizmin saldırıları karşısında direnemeyeceğini düşünenlere bir mesaj vermek isteriz: Küba’da ihanet olmayacak. Fidel’in bize bıraktığı yüce mirası korumayı her zaman bileceğiz” dedi.

KÜBA İKİ BÜYÜK GÜCE KARŞI DİRENDİ

Ölüm yıldönümü sebebiyle Fidel hakkında konuşmanın oldukça zor olduğunu belirten TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Küba’nın zamanında ABD ve Gorbaçov dönemindeki Sovyetler Birliği’ne direndiğinin altını çizdi. Okuyan konuşmasında “Fidel yaşamı boyunca insani zayıflıkları gizlemeye çalışmamıştır ve bunu halkı da gizlemiyor. Fidel biraz da bizimdir; yalnızca Küba’ya ait değil. Biz bugün umutla bir mücadeleyi savunuyorsak bu son devrimci lider’dendir. ‘Devrimci lider’ tanımına yakışan son kişiyi kaybettik. Bu etkinlik insanlığın tanık olduğu özel kişilerden birisiyle ilgili. Sevgili Başkumandanımıza, dostumuza, yoldaşımıza, selam olsun” dedi.

BAĞIMSIZ KALMANIN ŞARTI SOSYALİZMDİR

Fidel’in Kübalılara enternasyonalist ve dayanışmacı olmayı öğrettiğini belirten Elio Sotero Neyra Gamez, zor zamanlarda Küba’nın yanında olan JMKDD ve TKP’li dostlarına teşekkürlerini iletti.

Gamez “Şunun bir kez daha altını çizmek isterim: Fidel’in düşüncelerine Küba halkı sahip çıkacak ve asla ihanet etmeyecek. Küba’da attığımız adımlar kimseyi yanıltmasın, attığımız ekonomik adımlar sosyalizmin kuruluşunu daha iyi hale getirmek içindir. Kendimizi kimseye ne yapmaları gerektiğini söyleyen bir öğretmen olarak görmüyoruz ama ABD’nin 90 mil ötesinde bağımsız kalmanın tek şartı Sosyalizmden geçmektedir” dedi.

JMKDD İstanbul Şube Başkanı Güzerin Kızıler “Bir yıl önce gericiliğin ve adaletsizliğin kol gezdiği dünyada maruz kaldığı kuşatmaya rağmen iyiyi, güzeli savunmaya devam eden ülkenin tarihsel liderini kaybettik. Fidel’in ölümünden sonra Küba halkının sloganlaştırdığı ‘Ben Fidelim’ bugün eğer ‘Fidel Halktır’a evrildiyse Küba Sosyalizminin yoluna devam edeceğine inanmak zorundayız. Emperyalizme karşı Küba halkıyla dayanışmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından müzik dinletisinde Gülcan Altan ve Kübalı sanatçılar sahne aldı.