Kerry: Türkiye, Rus uçağını vurabilirdi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin hava sahasına giren Rus uçağıyla ilgili olarak Türkiye'nin hakları doğrultusunda karşılık verebileceğini söyledi.
Salı, 06 Ekim 2015 02:23

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry,  Türkiye'nin hava sahasına giren Rus uçağıyla ilgili yaptığı açıklamada "Bu ve buna benzer olaylarda Türkiye, hakları doğrultusunda uçağı düşürebilirdi. Biz de daha önce tam da bu gibi konularda uyarıda bulunmuştuk. Bundan dolayı Rusya ile konuşarak yanlışlıkla çatışma, yanlışlıkla yüzleşme olmaması için görüşmeler yapmıştık" dedi. 

Kerry, olayın hemen ardından Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu'nun kendisini aradığını belirterek, konuyla ilgili olarak Savunma Bakanı Carter ile Başkan Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı ile temasa geçtiğini kaydetti. 

TONER: İHLALİ PROVOKATİF OLARAK GÖRÜYORUZ 
Rus uçağının Türk hava sahasını ihlali, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük bilgilendirme toplantısında da soruldu.

Konuyla ilgili bir soru üzerine Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, olayı "provokatif" ve "pervasızca" olarak nitelendirildi. Toner, açıklamasında, “Türk hava sahasının ihlali, danışma ve uluslararası tepkinin verilmesinde itidalin önemini ortaya koyuyor. Açıkçası bu saldırıyı pervasız, tehlikeli ve provokatif olarak görüyoruz. Bu, kazalara ve yanlış hesaplamalara neden olabilir ve Türkiye ve diğer yerlerdeki pilotların (kadın-erkek) güvenliğini riske atabilir” ifadelerini kullandı.