İsrail basını: Trump, Golan Tepeleri'yle ilgili belgeyi gelecek hafta imzalayacak

İsrail basınına göre ABD Başkanı Trump, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ni 'İsrail toprağı' olarak tanıyan kararı gelecek hafta imzalayacak.
Cumartesi, 23 Mart 2019 22:23

İsrail'in Kanal 12 televizyonunun haberinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Golan Tepeleri'nde "İsrail'in egemenliğini" tanıyan belgeyi gelecek hafta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Washington ziyareti sırasında imzalayacağı belirtildi.

Beyaz Saray yetkililerinin Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilecek belge üzerinde çalıştıkları ifade edilen haberde, Trump'ın söz konusu belgeyi imzalaması halinde bu adımın İsrail'de 9 Nisan'da yapılacak erken seçim üzerindeki etkisine işaret edildi.

Trump'ın Golan Tepeleri'ne ilişkin açıklamasının seçim öncesi Netanyahu için "büyük bir nimet" olduğuna vurgu yapılırken, ABD Başkanı'nın "İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini" tanıyan belgeyi Netanyahu'nun Beyaz Saray'a yapacağı ziyaret sırasında imzalaması halinde bunun erken seçimde İsrail Başbakanına büyük bir destek olacağı kaydedildi.

Öte yandan her ne kadar Trump, Golan Tepeleri'ne ilişkin kararını "uzun zamandır" düşündüğünü ileri sürse de, İsrail basını bu adımın 9 Nisan'da ülkede yapılacak erken seçimde Netanyahu'nun elini güçlendireceği konusunda hemfikir.

Resmi ziyaret kapsamında Washington'a gidecek olan Netanyahu, 25 Mart’ta Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek. Trump ile Netanyahu 26 Mart'ta da yine Beyaz Saray'da akşam yemeğinde bir araya gelecek.

ABD Başkanı Donald Trump, 21 Mart'ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi" demişti.

Suriye Trump'ın açıklamasının uluslararası hukukun ihlali olduğunu belirterek Golan Tepeleri'nin Suriye toprağı olduğunu, Suriye halkının topraklarını geri almaya daha da kararlı olduğunu açıklamıştı.

İsrail, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ni 1967’den bu yana işgal altında tutuyor.