Almanya'da 'Nazi birası'na soruşturma

Almanya polisi, bir markette Nazi sembollerini çağrıştıran etiketle satılan ve kısa sürede tükenen biralarla ilgili soruşturma başlattı.
Salı, 28 Ocak 2020 09:41

BBC'de yer alan habere göre, Almanya polisi, satışa çıkarılmasının ardından kısa bir süre sonra tükenen biralara ilişkin soruşturma başlattı.

Biraların, Auschwitz toplama kampının Rus birlikleri tarafından kurtarılışının 75'nci yıldönümünde satışa çıkarıldığı kaydedildi.

Saksonya Anhalt eyaletine bağlı Bad Bibra kasabasındaki bir markette "Deutsches Reichsbräu" adıyla satılan 'Alman İmparatorluğu Birası'nın etiketi Nazi üniformaları gibi kahverengi.

Neo Naziler'in propagandalarında kullandığı yazı karakteriyle hazırlanan etikette 'Nazi Kartalı'na yer verilirken, çelenk resminin içinde gamalı haç yerine normal bir haç bulunuyor.

'FİYATTA HITLER ŞİFRESİ'

Alman medyası, biranın 18,88 Euro olan kasa satış fiyatıyla da gizli Nazi propagandası yapıldığını öne sürdü.

Buna göre 18, eski Nazi lideri Adolf Hitler'in ad ve soyadının ilk harflerini (AH) temsil ediyor. 1 rakamı Alman alfabesinin ilk harfi olan "A'yı, 8 de "H" harfini simgeliyor. 88 ise (HH) harflerini temsil ediyor ve Hitler selamı (Heil Hitler) için kullanılıyor.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, bu yılın başlarında, bir dizi Nazi temalı ürünle birlikte internet üzerinden satışa çıkarılan birayı aşırı sağcı eski politikacı Tommy Frenck'in satışa sunduğunu yazdı.

Kloster Vessra kasabasında bir bar işleten Frenck'in burada zaman zaman Neo Nazi etkinlikleri düzenlediği öne sürülüyor.

Nazi Almanyası, 2'nci Dünya Savaşı sırasında Polonya'nın güneyindeki Auschwitz kampında bir milyonu Yahudi, yaklaşık 1,1 milyon kişiyi öldürülmüştü.

Kızıl Ordu 27 Ocak 1945'te kampa ulaşmış ve burada sağ kalan yedi binden fazla kişiyi kurtarmıştı.