TEKEL’i destekleyen liselileri okuldan attılar!

AKP işçilere zulmederken, tüm Türkiye’nin kalbi TEKEL işçileriyle atıyordu. İstanbul’da bir lisede öğrenciler TEKEL işçilerine destek verdiler... ve tasdikname aldılar.

İstanbul Çekmeköy Mehmetçik Lisesi’nde okuyan 24 öğrencinin, okulda TEKEL işçilerine destek etkinliği düzenledikleri için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kararıyla okullarıyla ilişikleri kesildi.

25 Şubat günü Çekmeköy Mehmetçik Lisesi öğrencileri, o sıralarda direnişlerine Ankara’da devam etmekte olan TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla okul bahçesinde bir etkinlik yaptılar. Etkinliğin ardından öğrenciler hakkında alınan tasdikname kararı 16 Mart Salı günü saat 14:30’da öğrencilerin velilerine bildirildi. Veliler, olayın ardından büyük tepki göstererek çocuklarına sahip çıkacaklarını ve karara karşı mücadele edeceklerini söylüyorlar.

Öğrenciler anlatıyor: Ne oldu?
Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz öğrencilerden birisi, yaşanan süreci şöyle anlatıyor: “Biz okulda diğer arkadaşlarımızla beraber gündemde geniş yer bulan ve medyadan takip ettiğimiz TEKEL direnişindeki işçileri desteklemek amacıyla bir etkinlik gerçekleştirmek istiyorduk. 25 Şubat günü okul içinde öğrencilerin yoğun katılım sergiledikleri bir etkinlik gerçekleştirildi. Daha etkinlik sırasında okul yönetimi bizleri tehdit ederek etkinliği derhal bitirmemizi, aksi takdirde okula hemen polis çağırıp zor kullanacaklarını söyledi. Ardından halay çektik ve etkinliği bitirdik.

“Etkinliğin ardından okul müdürü yanımıza gelerek bu okula bizzat ‘solcu öğrencileri okuldan silmek’ için geldiğini ifade etti. Müdür, etkinliğimiz sırasında da bize tehditler savurarak, ‘Siz TEKEL işçilerinin ne kadar maaş aldığını biliyor musunuz?’, ‘Size ne TEKEL işçilerinden?’ diye bağırmıştı. Biz de ülkede onuruyla yaşayan, ekmeğinin mücadelesini veren insanların yanında olduğumuzu söyledik.”

Tasdikname aldığı bildirilen bir diğer liseli, etkinliğin ardından idarecilerin bir odada toplanarak kendilerine zorla ifade yazdırdıkları, ifadeleri yazdırdıkları sırada da “Kameralarda görüntüleriniz var, ona göre”, “Eyleme katıldığınızı, öğretmenlere karşı geldiğinizi itiraf edin” tehditleriyle kendilerini baskı altına aldıklarını ifade ederek, “Bize suçumuz olarak idareciler ‘ders boykotu, slogan atmak ve öğretmenlere karşı gelmek’ gerekçelerini söylediler. Zorla kabul ettirdiler bu gerekçeleri. Oysa ellerinde delil yok. Örneğin benim ders boykotu yapmam söz konusu değil, o saatte dersim zaten boştu. Bizler meşru bir etkinlik yaptık, meşru olmayan davranış ise okul yönetiminin tutumu. Bu nedenle, telaş içinde bizi kabahatli gibi göstermeye çalışıyorlar. Zaten, süreç devam ederken, velilerimize el altından, "biz okuldan atmadan siz alın" telkinlerinde bulundular. Bizlerse, eylemimizin arkasında duruyoruz. Okuldan atılan 24 liseli ve velilerimiz, sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Hukukçu görüşü: Bu süreç böyle yürütülemez
Konuyla ilgilenen bir avukattan, olayın hukuki boyutuna dair bilgi aldık. Öğrencilerin tasdikname almasıyla sonuçlanan süreçte bir dizi eksiklik ve yanlışlık göze çarpıyor. Görüştüğümüz avukat, “‘Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği’nin 27’nci maddesi gereği olayın Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisine intikal ettirilmesi gerekir. Ancak Mehmetçik Lisesi’nde yaşanan olay sonrasında öğrencilere Rehberlik öğretmenleri tarafından sadece olayla alakasız olarak kaç kardeş oldukları ve ailelerin durumları sorularak görüşmeler sona erdirilmiş. Ayrıca öğrencilerin ifadelerinin olayın hemen sonrasında okul idarecilerinin kalabalık olarak bulunduğu bir odada alelacele ve baskıyla alındığı öğrenci ve veliler tarafından dillendiriliyor. Oysa ki disiplin kurulu başkanı tarafından ifadeler alınmadan önce öğrencilere savunmalarını yapabilmeleri ve gerekli hukuki yardımdan yararlanabilmesi için makul bir sürenin verilmesi gerekirdi” diyor.

“Öğrencilerin disiplin suçu işlediklerine dair deliller, okul kamera görüntüleri ve öğretmenlerin tuttuğu tutanaktan oluşuyor. Kamera görüntüleri uzaktan okul bahçesini ve öğlen arasında bahçedeki kalabalıktan başka birşeyi göstermiyor. Ayrıca öğretmenler tarafından tutulan tutanakta da hangi öğrencinin hangi suçu işlediğine değinilmiyor. Suçun ve cezaların şahsiliği ilkesi gereği olay yerinde bulunanların ayrı ayrı hangi suçu ne şekilde işlediğinin belirtilmesi ve bunun açıkça tutanak altına alınması gerekirken, tutanakta sadece öğrencilerin dağılmaları için uyarıldığı bazılarının dağıldığı bazıların dağılmadığı belirtilmiş ancak iddialarda belirtilen sloganları kimin attığı, kimin öğretmenlere ‘karşı geldiği’ belirtilmeyerek, tüm iddialar afaki ve soyut olmanın ötesine geçmemektedir.”

Tasdikname kararları henüz velilere ulaştırılmadığı için, öğrencilerin hangi maddeden dolayı okuldan atıldıkları bilinmiyor. Tasdikname verilmesi, yönetmeliğin 17/c maddesinde sayılan suçlara veriliyor. Bunlar ise okulda siyasi bir parti veya derneğin siyasi ve ideolojik görüşleri doğrultusunda eylem yapmak olarak belirleniyor. Oysa liselilerin eylemi, bu nitelikte bir eylem değil.

TEKEL işçileri: Onların eğitim hakkını kimse engelleyemez
Kendilerine destek verdikleri için Mehmetçik Lisesi öğrencilerinin okuldan atıldıklarını, TEKEL işçilerine de ilettik. Bir işçi “Öğrencilerin eğitim hakkı yanlışlara karşı çıktılar diye engellenemez. Ben o okul yönetiminin yüzde yüz AKP’li olduğunu düşünüyorum” diyor.

Bir diğer işçi ise “Çok üzüldüm. Şoka girdim şimdi. Ama onların eğitimi kimse engelleyemez. Öğrenciler ne yapmışlar ki tasdikname verilsin! Çocuklardan ne istiyorlar? Benim en hassas olduğum konu çocuklar, onların eğitimi ve sağlığı” dedi.

Tek Gıda-İş Sendikası, konuyu gündemine almaya hazırlanıyor. Eğitim-Sen de velilerle temas halinde, konuyla ilgili bir basın açıklaması yapacak.

AKP’nin hedef tahtasında hem TEKEL işçileri, hem destekçileri var
TEKEL direnişinin başlangıcından beri AKP, işçilere karşı şiddet kullandı, yalan ve iftiraya başvurdu. Aynı süreçte başka yerlerde de TEKEL işçilerini destekleyenlere baskı uygulandı.

Hacettepe Üniversitesi’nde TEKEL işçilerini destekleyen öğrenciler hakkında soruşturma açılmış, soruşturma sebebi “Tekel işçilerine destek amaçlı eylem başlatmak” olarak bildirilmişti. Öğrenciler ise “Eğer bu suçsa, bu suçu Ankara halkının yarısı, Sakarya esnafının ise neredeyse tamamı işliyor” şeklinde karşılık vermişlerdi. Karara gösterilen yoğun tepki sonrası Rektörlük geri adım atmış ve soruşturmaları geri çektiğini duyurmuştu.