Suudi uçakları ÖSO’ya Türkiye üzerinden silah mı taşıyor?

24-25 Şubat tarihleri arasında Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetlerine ait nakliye uçakları Ankara’da ne arıyordu?
Çarşamba, 27 Şubat 2013 16:55

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle önemli bir soru önergesi verdi.

Kart’ın soru önergesinde söz konusu olay şöyle anlatılıyor:

Esenboğa Havaalanında 24 ve 25 Şubat 2013 tarihlerinde 21.30-22.30 saatleri arasında, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetlerine ait 3 adet C 130 Nakliye Uçağı havalanmıştır. Bu uçaklar Konya-Antalya rotasını takip ederek, Akdeniz üzerinden uçmuşlar ve Mısır kıyılarında radardan kaybolmuşlardır.

Bu durumun akıllı telefonlarda kullanılan Flight Radar 24 programı ile tespit edildiğini ve kayıtlarda bulunduğunu belirten Kart, Suriye’deki gelişmelerin ve iç savaşın kritik bir hal aldığı dönemde sözü edilen gelişmeler son derece önemlidir. Türkiye’nin hava sahasının , yabancı silahlı kuvvetlerin kullanımına açılması ve devamında da Suriye’deki iç savaşta taraf hale gelmesi anlamına gelen bu nitelikteki fiili durumun, Anayasanın 92. maddesinin ihlâli anlamına geleceği de açıktır” dedi.

Anayasa’nın ihlal edildiğini belirten Kart, “Keza bu uçaklar ile Taliban savaşçılarının taşındığı yönündeki iddialar da kaygı vericidir” açıklamasında bulundu.

Atilla Kart’ın olaya ilişkin soru önergesi şöyle:

(1) Bu uçaklar hangi gerekçelerle Türkiye Hava Sahasını kullanmaktadırlar?
Büyük tonajlı olan bu uçaklar Türkiye’den ne taşımaktadır ya da Türkiye’ye ne getirmektedir? Veyahut Kim’leri taşımaktadır?
Bu uçaklar nereye gitmektedir? Yükleme Türkiye’de mi yapılmaktadır?

(2) Bu uçakların Suriye’deki muhalif gruplara mühimmat ve silah desteği sağladığı yönündeki iddia ve kaygılara karşı açıklamanız nedir?

(3) Son 1 ay içinde, Esenboğa veya başka Havaalanlarından (sivil ya da askeri) yapılan benzeri uçuşlar var mıdır? Varsa sayısı nedir?

(4) Anayasanın 92. maddesinin açık ihlâli anlamına gelen bu iddiaların sıhhati konusunda kamuoyu ve TBMM’ni ivedi olarak bilgilendirecek misiniz?

(soL - Haber Merkezi)