RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında dava

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı ile biri eski 8 üye ve 5 bürokrat hakkında, “idari yargı kararlarını uygulamamak suretiyle görevi kötüye kullanmak” suçundan, 1 yıldan 5 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı.
Çarşamba, 22 Nisan 2009 14:41

soL (HABER MERKEZİ) RTÜK Başkanı Zahid Akman ile biri eski 8 üye ve 5 bürokrat hakkında, "idari yargı kararlarını uygulamamak suretiyle görevi kötüye kullanmak" suçundan, 1 yıldan 5 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı. Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Mehmet Bozkurt tarafından açılan davanın iddianamesinde, görevden alınmasının ardından göreve iade davası açan eski RTÜK Daire Başkanı Cengiz Özdiker'in, açtığı davalardaki "yargı kararlarının uygulanmadığı" gerekçesiyle RTÜK yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu anımsatıldı.

Yapılan soruşturma sonucunda kamu davası açıldığı ve bu kişilerin Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandıkları belirtilen iddianamede, yargılama sırasında, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasına dair 5785 sayılı Kanun gereğince, RTÜK Başkanı ve üyelerinin, görevleri ile bağlantılı olarak işledikleri suçlara ilişkin soruşturmaların 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun'a göre yapılacağı ve bunlar hakkında soruşturma izninin Başbakan tarafından verileceği gerekçesiyle mahkemenin, "kovuşturmanın durdurulmasına" karar vererek, dosyayı gereğinin yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği hatırlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Başbakanlığın 10 Kasım 2008 tarihli kararına karşı Danıştay 1. Dairesi'ne itirazda bulunduğu, müşteki Cengiz Özdiker'in de aynı şekilde "soruşturma izni verilmemesine ilişkin karara" karşı Danıştay 1. Dairesi'ne başvuru yaptığı anlatılan iddianamede, ilgili Daire'nin, oy çokluğu ile itirazların kabulüyle Başbakan'ın "izin verilmemesine dair kararının" kaldırılmasına karar verdiği ifade edildi.

Bu karar gereğince soruşturmaya devam edildiği belirtilen iddianamede, sonuç olarak RTÜK Başkanı ve üyeleri ile diğer sorumluların, şikayetçi Özdiker'in, Diyarbakır Bölge Müdür Yardımcılığına, daha sonra Adana Bölge Müdür Yardımcılığına, bunu takiben Adana Bölge Müdür Vekilliğine ve uzman denetçiliğe atanmalarında idari yargı kararlarını yerine getirmediklerinin anlaşıldığı kaydedildi.