Şubadap Çocuğun yeni albümü yayında

Şubadap Çocuğun yeni albümü yayında

Ezgi Karataş
29/04/2016 Cuma

‘Mini mini bir kuş donmuştu’  şeklinde başlayan ve insanı fena halde üzen bir şarkı ile ‘Ali Babanın Çiftliğinde lalala’  arasında büyüyen yeni ebeveyn kuşağa güzel bir haberimiz var. Bilenler çoktur ama biz bilmeyenlere Şubadap Radyo’yu tanıştıralım. Şubadap Radyo, müfredattan evrimi çıkaranlara, okullardan bilimi söküp atmaya çalışanlara, doğayı katleden canavarlara inat evrimden, doğadan ve bilimden bahseden şarkılar yapıyor. Praksis Müzik Kolektifi üyelerinin dostlarıyla birlikte hazırladığı ve ‘ücretsiz’  dolaşıma soktuğu şarkıların en güzel tarafı ise bunları çocukların seslendirmesi. Çocuklar şarkılarında bomba yapanlara hiç oyuncak yaptın mı diye de soruluyor diğer çocuklarla kaynaşmak için parklara ihtiyaç duyduğunu da anlatıyor. Okulları gerici yuvası getiren, müfredatı dinci derslerle dolduran MEB’e ‘Yaşam Ağacı’ adlı şarkıda evrimi anlatarak cevap veren çocuklar ‘Dinleyin Paragözler’ şarkısında ise sömürücülere ‘süpüreceğiz sizi, kurtulacak dünyamız’ diyor.

Nasıl da umutlu değil mi?

Şimdiye kadar üç albüm üreten Şubadap Çocuk üyeleri ilk olarak ‘Bilmiş Çocuğun Şarkıları’yla sorgulama ve düş kurmanın hikâyesini anlattı. Sonra gerici düşmana 'Evrim müfredattan çıkarılıyorsa repertuvara girer' dedi ve ‘Dinonun Şarkıları’nı yayınladı. Pek çocuğun dinleyerek hem öğrendiği hem eğlendiği şarkıların yaratıcısı Şubadap Çocuk ekibi geçtiğimiz haftalarda ise son çalışmaları Gökyüzü Kimin? albümünü yayınladı. Çocuklar için doğayı anlatan şarkıların olduğu Gökyüzü Kimin?  Şubadap Radyo’nun diğer iki albümü gibi internet üzerinden ücretsiz olarak dinlenebiliyor ve bilgisayara kaydedilebiliyor.

Ürettiğimiz şarkıların tüm hakları çocuklara aittir diyen Şubadap Çocuk’un şarkılarını dinlemek için;  http://www.subadapcocuk.org/

Bol şarkılı günler olsun…

Katkı ve öneriler için; [email protected]