Evrim kahvelerde de anlatılacak!

İTÜ, İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ’den üç öğrenci topluluğunun birlikte düzenlediği “Türkiye evrimle tanışıyor” etkinliği İTÜ’de gerçekleştirildi. Oldukça başarılı geçen etkinliğin ardından sıradaki hedef “kahvelerde evrim anlatmak” olacak.

Üç öğrenci topluluğunun birlikte organize ettiği “Türkiye Evrimle Tanışıyor” etkinliği yoğun bir katılımla geçtiğimiz haftasonu gerçekleştirildi. Etkinliği düzenleyen üç öğrenci topluluğundan birisi olan İstanbul Üniversitesi Bilimsel ve Sosyal Araştırmalar Kulübü’nden Haydar Şahin, etkinliğe ve bundan sonraki sürece ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle böyle bir etkinlik nasıl ortaya çıktı ve neden “Türkiye Evrimle Tanışıyor” gibi bir başlık tercihi yaptınız?
“Türkiye Evrimle Tanışıyor” etkinliği İTÜ, İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ’den üç öğrenci topluluğu olarak ortak düzenlediğimiz bir etkinlik oldu. Ortaya çıkış sürecinde Avrupa Evrimsel Biyoloji Topluluğu’nun Evrim Ağacı’na verdiği destek büyük rol oynadı. Temmuz ayı başında Evrim Ağacı bu etkinliği birlikte gerçekleştirmek için bize teklifte bulundu.

Burada ortaya çıkan “Türkiye Evrimle Tanışıyor” başlığı ise aslında düşünülen etkinlikler dizisi ile tam da uyuştuğu için tercih edildi. Türkiye elbette evrimle ilk kez tanışmıyor ama bizim amaçladığımız evrim çalışmaları bu başlıkla uyuşuyordu.

Bu etkinlikler dizinin ilki geçtiğimiz haftasonu İTÜ’de gerçekleştirilmiş oldu. Peki etkinlik nasıl geçti?
Türkiye’de evrime ilgi duyan bir kesim var ve bu kesimi “sabit evrimciler” olarak tanımlıyoruz. Bu insanlar evrime dair birçok etkinliğe zaten katılıyor. Amacımız evrimi çok daha geniş kesimlere anlatmaktı. Bu yüzden başlıklarımızdan birisi de “Herkes için evrim” oldu.

Etkinliği yaparken bizim için önemli olan noktalardan birisi kime hitap edeceğimiz oldu. Bu işin “kurtlarına” yani akademiye mi hitap edecektik, yoksa çok daha geniş kesime mi?

Burada ikisini birden amaçladığımızı söyleyebilirim. Hem işçiyi, hem bir akademisyeni, hem bir liseliyi hedef olarak kapsıyordu yaptığımız iş.

İşçilere ve lise öğrencilerine de hitap eden bir tarzdan bahsettiniz. Bu konuda başka adımlar atmak gibi planlarınız var mı?
Duyuruya çok önem verdik ama öğrenci grubu olmamızdan kaynaklı genelde üniversite öğrencilerine hitap etmiş olduk. Buna karşın yoğun bir katılım vardı ve açtığımız kayıtlar çok kısa sürede doldu.

Bir işçiye ve bir liseliye nasıl ulaşabiliriz bunun yollarını arıyoruz. Bunu üniversiteye davet ederek yapamayacağımız ortada. Bu konuda bizim mahallelere gidip bu yönde çalışmalar yapmak gibi bir hedefimiz var.

Üniversite dışında yapacağımız etkinlikler için şuan tasarladığımız kimi projeler var. Bunların başında İstanbul’da bulunan tüm ilçelerde ayda iki kere yapacağımız evrim sunumları olacak. Kültür merkezlerini alabilirsek orada olmazsa bir kahvede evrimi anlatacağız. Liselerde bu konuda çeşitli adımlarımız olacak. Liselilerden bu yönde talepler var. Biyoloji öğretmenlerinden bu yönde davet aldık. Bunlar önümüzdeki hedeflerimiz.

İçerik olarak etkinlik nasıl karşılandı?
Sonuçta bu etkinliği öğrenciler olarak gerçekleştirdik. En büyük endişelerimiz bu konuda ne kadar başarılı olabileceğimizdi ancak aldığımız geri dönüşler öğrencilerin bu işin altından kalkabileceğini göstermiş oldu.

Türkiye’deki evrime yönelik artarak devam eden saldırılara dönük neler söylemek istersiniz?
Türkiye’de evrim karşıtları ile bilimsel bir tartışma yapmanın karşılığı yok. Bu konuda bizim tercihimiz evrim etkinliklerini arttırmak ve esas yanıtı böyle vermek. Aydınlanmayı ve ilericiliği savunan bizler, gericilere yanıtımızı bilimi daha da yaygınlaştırarak verebileceğimizi düşünüyoruz.

(soL – İstanbul)