Meclis'te anadil tartışması

HDP milletvekillerinin Dünya Anadili Günü sebebiyle TBMM Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşma yapması tartışma yarattı.

DHA

HDP'li bazı milletvekilleri, muhalefet partilerinin verdiği çeşitli önerileri görüşmelerinde kürsüden "Dünya Anadil Günü" nedeniyle konuşmalarının sonlarında teşekkürlerini Kürtçe olarak yaptı. TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise Kürtçe'yi anlamadıkları için Kürtçe sözleri Türkçe'ye çevirmesini ve tutanaklara geçmesini istedi. Bunun üzerine Kürtçe konuşan HDP'li milletvekilleri konuşmasını Türkçeye çevirdi.

MHP'li milletvekilleri ise Kürtçe konuşulmasına ve bu konuşmanın Türkçeye çevrilmesine tepki gösterdi. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Hallaçoğlu, “Biz burada TBMM'nin milletvekilleri olarak Türk Milleti'ni temsil için yemin ettik. Siz başkan olarak orada TBMM'yi temsil ediyorsunuz. Konuşulan dili siz tekrar çevirtemezsiniz. Bu Meclis'te Türkçe'den başka bir şey hitap etmek mümkün değildir kanuna göre. İnsanlar anadili ile konuşabilirler. TBMM'de olmaz. Bunun özgürlükle alakası yok. Hukuk devletiyle, anayasayla alakası var” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise, şunları söyledi: “Yeryüzünde 8 bin dil var. 200 devlet var. Her ülkede farklı diller konuşulabilir. Türkiye Cumhuriyeti bir ulus devleti. Dili Türkçe. Bu ülkede farklı dili ana dili olanlar varsa onlarda bu ülkenin vatandaşı. Onlara saygı, dillerine saygıdır. AKP farklı dil ve lehçelerle siyasal propagandalarının önünü açmıştır. Farklı dillere konuşmak son derece olağandır. Meclis'te de yapılmaktadır” diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise, “Anadili Kürtçe olan bir vekil olarak bu tartışmanın içinde olmaktan hicap duyuyorum. Bu bize yapılan bir hakarettir. Kendi dilimizle, anadilimizle Ana Dil Günü'nde birkaç cümle sarf etmemize tahammülsüzlük ile karış karşıyayız” dedi.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ise, “Kürtçe iki cümle kurdu. Bundan dolayı usul tartışması açılmasını esefle karşılıyorum, üzülüyorum” şeklinde konuştu. Ardından da tartışmanın uzamaması için 1 saat yemek arası verdi.