Erzincan'da bir Alevi köyünde IŞİD korkusu: IŞİD keşif yapıyor

Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı Maksutuşağı Köyü’nde, IŞİD korkusu yaşanıyor.
Salı, 04 Ağustos 2015 14:32

Yöre halkına hiç benzemeyen, Selafi sakallı, beyaz cübbeli ‘IŞİD kılıklı’ iki kişinin Hatay plakalı (31) bir araçla köye gelip mahallelerde, evlerin arasında dolaşması Maksutuşağı köylülerine endişe verdi. Birgün'den Erk Acarer'in haberine göre, köyün sakinlerinden Tugay Varlı, yaşananları şöyle anlattı:

“Köyümüz, bir Alevi, Kızılbaş köyü. Geçmişten bu yana muhalif yapısıyla biliniyor. Ova üzerinde kurulan bir yer. Etrafında gidilecek başka bir yer yok. İki gün önce; akşamüzeri özel bir araçla iki kişi köyümüze girdi. Araç ağır bir biçimde hareket etti. Bıyıkları olmayan sakallı, beyaz cüppeli kişilerdi. Takkeleri vardı. Şoför mahallinin yanında oturan kişi dikkatle köyü, evleri inceledi. Bir sonraki akşam yine geldiler. Geçip gidecek başka yerleri yok. Aracın önünü kesmek istedik ama bizi fark edince hızla uzaklaştılar.”

“Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamda böyle bir şeyin yaşanması bizi tedirgin etti” diyen Varlı, şu bilgileri de verdi: “Açıkça keşif yapmaya geldiklerini düşünüyoruz. Bizim köyde gurbetçi çoktur. Bu nedenle yazın nüfus artar. Ancak hiçbir zaman böyle şahıslar görmedik. Köyümüzün bağlı olduğu Kemah’ın yapısı mütedeyyindir. Ama böyle kişileri orda bile göremezsiniz. Endişeliyiz, olayın araştırılmasını istiyoruz. Aracın plakası ve içindekilerin eşkallerini jandarmaya bildirdik. Ancak bize henüz geri dönüş yapılmadı.”