Kartal'da Alevi öğrencilere saldırılar protesto edildi

Kartal Süleyman Demirel Lisesi'nde Alevi öğrencilere faşistler tarafından yapılan saldırı ve yine Kartal'da cemaat bağlantılı bir özel yurttan bir öğrencinin namaz kılmadığı için atılması bir basın açıklaması ile protesto edildi.
Pazar, 26 Aralık 2010 02:24

Geçtiğimiz günlerde Kartal Süleyman Demirel Lisesi'nde Alevi öğrencilere karşı faşistler tarafından yapılan saldırı ve Kartal'da cemaat bağlantılı bir özel yurttan bir öğrencinin namaz kılmadığı için atılması Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal şubesi ve Kartal'daki devrimci örgütler tarafından protesto edildi.

Basın açıklamasını okuyan PSAKD Kartal şubesi başkanı Rahim Boz AKP'nin Alevi açılımını "Yaptığı Alevi çalıştaylarında, kurdurduğu yandaş Alevi örgütlerinin pratik faaliyetlerinde para mevki ve asimilasyonla kendileştirdiği Alevi örgüt ve bireylerinin icraatlarında da AKP’ nin bu tavrı açığa çıkmaktadır" sözleriyle eleştirdi. Kartal'daki gerici saldırılara geçit verilmeyeceğini belirten Boz, basın açıklamasını "Aleviler ve dostları dün olduğu gibi bugünde dostlarıyla birlikte zulüm ve zorbalığa karşı direnmekten, karanlığa ve gericiliğe karşı laiklik ve aydınlanmacılıktan, iktidarın piyasacı ve emek düşmanı politikalarının tüm toplumsal kesimler gibi kendilerini de işsiz ve aç bırakmasına karşı emeğin hakkı için örgütlenmek ve mücadele etmekten ve bağımsız bir ülkede eşit ve özgür bir birey olarak yaşama taleplerinin ifadesi olan eşit yurttaşlık hakkı taleplerinden vazgeçmeyeceklerdir. Unutmayacağız ve Affetmeyeceğiz" sözleriyle bitirdi.

Kartal halkının ilgiyle izlediği basın açıklamasında "Gerici, faşist, halk düşmanı AKP", "Dün Maraş'ta, bugün Sivas'ta çözüm faşizme karşı savaşta", "Eşit yurttaşlık sosyalizmde", "Karanlığa, faşizme, AKP'ye geçit yok", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı.
Basın açıklamasına Kartal Cemevi, BDSP, TKP, EMEP, ÖDP, Kaldıraç, DİSK Genel-İş, Partizan, Eğitim-Sen, DİSK Emekli-Sen destek verdi.

(soL-Haber Merkezi)