İşçiler ‘hükümet istifa’ diyecek

Aylardır termik santralleri özelleştirmek isteyen AKP’ye karşı mücadele eden maden ve enerji işçileri, yarın miting düzenleyecek. İşçiler, mitingde halkın kandırıldığını, özelleştirmenin de yolsuzluk olduğunu haykırarak, hükümetin istifasını isteyecek.
Cumartesi, 28 Aralık 2013 11:17

Yaprak Solmaz - soL

Muğla’da yarın yapılacak miting için hazırlıklar devam ediyor. Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santrallerinin özelleştirilmesine karşı direnen işçilerle, Geli kömür ocağı işçileri yarınki mitingde hükümeti istifaya çağıracaklarını belirttiler.

Muğla Milas’da özelleştirmelere karşı aylardır mücadele veren ve dönüşümü açlık grevine başlayan Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santral işçileri “Özelleştirmeye karşı emek ve bağımısızlık” miting hazırlıklarını soL’a anlattı. İşçiler, AKP, yıllardır yaptığı özelleştirmelerin yolsuzluk olduğunu belirterek hükümeti istifaya çağıracaklarını belirttiler.

‘Özelleştirme yolsuzluktur’
Eyüp Başak: Yarın işçileri emekçileri yurtseverleri aydınları mitinge bekliyoruz. Biz bu mitingde özelleştirmenin tüm topluma zarar vereceğini, geleceğimiz yok edeceğini vurgulayacağız. Çünkü özelleştirmeyi kimse bilmiyor. Biz orada tek yürek olup bunu anlatacağız. İşsizlik, yoksulluk olduğunu söyleyeceğiz. Biz uzun süredir özelleştirilmelerin yolsuzluk olduğunu, son gelişen olaylarda bunun kılavuzu olmuştur. AKP iktidar olduğu günden bu yana bütün kaynaklarımızı özelleştirerek yolsuzluğun daniskasını yapmıştır. Görünen köy kılavuz istemez. Hükümet acilen istifa etmelidir. Tüm Türkiye’yi ayağa kalkmaya, hükümeti de istifaya etmeye çağırıyoruz.

'Halkı kandırıyorlar'
Özden Menemencioğlu: Tüm halkımızla bütünleşerek mitingde özelleştirmelere dur diyeceğiz. Çünkü özelleştirmeler cumhuriyetin kaynaklarına zarar veriyor. Biz bunu halkımızla gür bir şekilde haykıracağız. Kendi özlük ve iş haklarımızı korumak ve yurdumuza sahip çıkmak için bu mitingi önemsiyoruz. Eğer bir yolsuzluk varsa kamuoyuna açıklanmalı. Hükümet nezdinde sorumlular insanları kandırmaktan kaçınmalı ve yolsuzluk yapanlar istifa etmeli.

Yolsuzluk çetesine karşı
Kemal Taş: Bize bir avuç insan bir grup çapulcu diyenlere karşı sözümüzü yarın öğrenci emekçi, ve tüm Muğla halkıyla söyleyeceğiz. Çünkü öğrencilerin emekçilerin tüm toplumsal kesimlerin bu hükümetle sorunu var. Bu miting, halkın sözünü söyleyeceği yer olacak. Bizim başından beri söylediğimiz şeyler son operasyonlarla bir kez daha görülmüştür. İnsanlarımızın alın terimizin doğmamış çocuklarımızın geleceğini hortumlayanlardan hesabını soracağız. Danıştay kararlarını hiçe sayan ve kamu bankalarını soyan yolsuzluk çetesini ve hükümeti istifaya çağırmak için tüm halkımızı yarın emek ve bağımsızlık mitingine çağırıyoruz.

KİT’ler halkın malı
Hasan Çamur (Maden İş yöneticisi): Özelleştirmeler soygundur. Soygunlar ise yolsuzluktur. Onun için özelleştirmeler başlı başına yolsuzluktur. Biz sürekli söylüyoruz, KİT’leri var eden halktır. Sadece bu yüzden bile KİT’ler halkın malı olarak kalmalı. Biz Yatağan enerji ve maden işçileri olarak onyıllardır bu doğrultuda mücadele ediyoruz ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Yatağan işçileri tarih boyunca özelleştirmelere karşı direndi, mücadele etti. Biz direnmeye devam ediyoruz. Direnenler her zaman kazanmamış olabilir ama kazananlar her zaman direnenler olmuştur. Biz bu bilinçle tekrar tarih yazmak için tüm halkımızı yarınki mitinge bekliyoruz.