TGC'den yayın yasağı tepkisi: Ulusal yas ilan etmeyen iktidardan da bu beklenirdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Suruç katliamıyla ilgili yayın yasağı getirilmesini sert bir dille eleştirdi.
Çarşamba, 22 Temmuz 2015 15:36

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Suruç katliamıyla ilgili Suruç Başsavcılığı'nın yayın yasağı getirmesini sert bir dille eleştirdi. TGC açıklamasında, "katliamı ulusal yas nedeni olarak değerlendirmeyen iktidardan da halkın haber alma özgürlüğüne saygı göstermesi beklenemezdi" denildi.

TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı: 

“Suruç'ta genç yurttaşlarının hunharca katledilişini ulusal yas nedeni olarak değerlendirmeyen bir iktidarın halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkına saygı göstermesi zaten beklenemezdi. 

Suruç katliamına ilişkin Suruç Başsavcılığı’nın yayın yasağı talebinin mahkeme kararına dönüşmesi de bu görüşümüzü doğruluyor. Toplumu sarsan her olayda yasaklamalarla ülkeyi yönetebileceğini zanneden anlayışın yazılı, görsel işitsel basından sonra sosyal medyaya da yasak getirmesini bir kez daha kınıyoruz. 

Türkiye’yi daha özgür bir geleceğe taşıyacağını umduğumuz koalisyon için görüşmeler sürerken geçici iktidarın halkların haber alma özgürlüklerini kısıtlayıcı tutumunu sürdürmesi görmezden gelinmemelidir. Meclis’te grubu bulunan bütün partileri halkın bilgi alma kanallarının açık tutulması için göreve çağırıyoruz.”