Dünya basını 'Suruç saldırısını' böyle gördü

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde 31 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırı, dünya basınında "son dakika" gelişmesi olarak yer aldı.
Salı, 21 Temmuz 2015 00:49

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde basın açıklaması yaptığı sırada saldırıya uğramasını dünya basını "son dakika" olarak verdi.

ASSOCIATED PRESS: Türk yetkililer, Suriye sınırı yakınlarındaki patlamada en az 27 kişinin öldüğünü, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığını açıkladı.

REUTERS: Türk İçişleri Bakanlığı, patlamanın "terör saldırısı" neticesinde gerçekleştiğini duyurdu.

AFP: Patlama, Türkiye'nin IŞİD'le mücadeledeki rolünü artırdığı sırada meydana geldi. Bir başbakanlık yetkilisi, patlamada 28 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

BBC: Suriye sınırındaki Türk kasabası Suruç'ta meydana gelen patlamada en az 10 kişi öldü.

CNN: Türkiye’nin Suriye sınırına komşu Suruç ilçesinde meydana gelen patlamada onlarca ölü ve yaralı var.

Wall Street Journal: Wall Street Journal’ın haberinde 2013’ün Mayıs ayında Reyhanlı’da 52 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı hatırlatıldı.

Daily Mail: İsmini vermek istemeyen Türkiyeli yetkililer ilk incelemelere göre saldırının arkasında IŞİD’in olduğunu söylüyor. Saldırı, Türkiye’nin ülkedeki örgüt militan ve destekçilerini tutuklamasının ardından meydana geldi.

Sputnik: ilk belirlemelere göre, saldırı sırasında en az 25 kişinin öldüğünü, 100’ün üzerinde yaralının bulunduğunu bildirdiği haberini “Patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığı belirtilirken; görgü tanıkları olayın intihar saldırısı olduğunu ifade etti" şeklinde verdi.