Asırlık Rum gazetesinin kapısına kilit vuruldu

Beyoğlu'nda yaklaşık bir asır Rumca yayın yapan 'Apoyevmatini' isimli gazete, kirasını ödeyemediği İstiklal Caddesi'ndeki iş yerinin kapısına kilit vurdu. Gazete, bundan sonra sahibinin evinden yönetilecek. 1960'lı yıllarda tirajını 35 bine çıkaran gazete, 1925 yılından beri aynı iş yerinde yayın yapıyordu.

Cihan'ın haberine göre Apoyevmatini, 1925 yılında günlük gazete olarak kuruldu. Gazetenin kuruluş iznini alan isim Andonis Vasiliadis. Ancak gazeteyi hayata geçiren kardeşi Konstandinos Vasiliadis oldu. Her ikisi de Galatasaray Lisesi mezunu ve eczacılık yapan Vasiliadis kardeşler, aynı semtte iki eczacı olamayacağını düzenleyen bir kanun sebebiyle mesleklerini icra edemeyince gazeteciliğe yönelmiş. Gazetenin kurucusu Konstandinos Vasiliadis, matbaacılık bilgisi olan bir ortakla gazeteciliğe başlamış. 1960'lı yıllarda tirajı 30 binlerin üzerine çıkan gazete, sürgün yıllarında Rum nüfusu azalınca tirajı da düşmüş.

Cumartesi ve Pazar hariç günlük yayınlanan gazete, Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Suriye Pasajı'nda bulunan iş yerinde yaklaşık bir asırdır yayın hayatını sürdürdü. Kirasını ödeyemeyen gazete patronu, iş yerine kilit vurdu. Gazete çalışanları, eşyalarını bugün taşıdı. Daktilolar, kitaplar ve gazete nüshaları tek tek kamyona yerleştirildi. İstiklal Caddesi'nde 90 yıldır aynı yerde faaliyet gösteren tek iş yeri olma özelliği taşıyan gazete bundan sonra gazetenin hem sahibi hem de sorumlu müdürü Mihail Vasiliadis'in evinde hazırlanacak.

Gazetenin tirajı 30 binin üzerine çıktı, şimdi 600
Kurulduğundan beri aynı yerde faaliyet gösterdiklerini belirten Mihail Vasiliadis, "Gazeteyi kuranlar babamın kuzenleri. Binayı inşa edenler, onların amcası. Eskiden yalnız bu yazıhane değil, burada gördüğünüz odalar da gazeteye aitti. Bodrum kattaki dükkanlarda da baskı makineleri vardı. Eskiden gazetede 35 kişi çalışırdı. Şimdi 2 kişi gazeteyi çıkarıyoruz. O zamanlar gazetenin tirajı 35 bindi, şimdi yaklaşık 600 civarında." dedi.

1964 yılında sürgün yıllarında İstanbul'da Rum nüfusu 1,5 yıl içinde 90 binin üstündeyken 30 binin altına düştüğünü ifade eden Vasiliadis, "Diğer Rum gazeteler yayınlarını durdurmak zorunda kalırken, biz eski olduğumuz için ayakta kaldık ve bu zamana kadar geldik. Burası İstiklal Caddesi'nde 90 yıldır aynı yerde çalışan tek iş yeri." ifadelerini kullandı.