AfD'nin Brandenburg örgütü izlemeye alındı

Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi'nin Brandenburg örgütünü izlemeye aldı.

Dış Haberler

Alman basınında yer alan haberlere göre, Anayasayı Koruma Teşkilatı, göçmen karşıtlığından beslenen ve 2017 seçimlerinden üçüncü parti olarak çıkan Almanya için Alternatif Partisi'nin Brandenburg örgütünü takibe aldı. AfD Eylül ayında gerçekleştirilen eyalet seçimlerinde oyların yüzde 12,2’sini alarak Brandenburg’da ikinci parti olmuştu.

Gelişmenin partinin Brandenburg Eyaleti Başkanı Andreas Kalbitz’in aşırı sağcı örgütlerle bağları nedeniyle partinin ulusal yönetim kurulu tarafından ihraç edilmesinin ardından gerçekleştiği kaydedildi. 

Brandenburg İçişleri Bakanı Michael Stuebgen ve Almanya’nın iç istihbarat şefi Joerg Mueller’in konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapacağı öğrenilirken, AfD kararı kınadı. Parti'nin Onursal Başkanı Alexander Gauland Reuters’a yaptığı açıklamada ‘‘tıpkı Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın AfD’ye yönelik daha önce aldığı sınıflandırma kararları gibi yanlış bir karar’’ değerlendirmesinde bulundu.

Mart ayında düzenlenen anketlerde oy oranı yüzde 11 olarak görünen AfD’nin Cumartesi günü Forsa şirketi tarafından yapılan ankette yüzde 8’e gerilediği belirtiliyor.