Suriyeli Muhalifler ilk maaşlarını aldı: Paranın kaynağı Türkiye ve körfez ülkeleri

Suriye’deki silahlı muhalifler ilk maaşlarını aldılar. Muhalif komutanlar maaş için gerekli paranın kaynağını Türkiye ve körfez ülkeleri olarak açıkladı.

Şimdiye kadar ABD, Türkiye, Katar gibi ülkelerden para aldıkları yönünde güçlü iddialar dile getirilen Suriyeli muhalifler artık "düzenli maaş" alacak. İlk maaşlarını alan komutanlar maaşların Türkiye'nin de içinde olduğu bazı İslam ülkelerinden geldiğini söylediler.

“Muhalif Devrimciler Askeri Kurulu”nun finans işlerinden sorumlu albay Abdüsselam Humaidi konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Devrimci askeri kurul savaşçılara aylık maaşlarını vermekle uğraşıyor, bu özellikle ilk planda ön saflarda bulunanlar içindir” şeklinde konuştu.

Humaidi’nin söylediğine göre, savaşçılar her ay 150 dolar alacak, ancak bu rakam ileride değişebilecek.

Paranın kaynağı Türkiye ve körfez ülkeleri
Humaidi paranın nereden geldiğini açıklamasa da bütün ÖSO komutanlarının ağzı Humaidi kadar sıkı değil. AFP'ye konuşan çeşitli tugay komutanları, maaş paralarının Basra Körfezi ve diğer İslam ülkelerinden geldiğini söylediler.

Halep’teki terör eylemlerinde başı çeken gruplardan Tehvid Tugayı komutanlarından Beşir el Hacı, “Askeri Kurul kayıt yaptıranlara maaşları Katar’dan gelen parayla dağıtıyor. Kayıt yaptırmayanlara ise para ödemiyor” dedi.

Şükür El-Şam Tugayı komutanı Ahmet Arur ise, “maaşları uluslararası destekçilerden ve rejim karşıtı tüccarlardan alıyoruz” şeklinde konuştu.

Halep'te yabancı muhabirlerin de takip ettiği 'ödeme günü'nde konuşan komutanlardan Halep El-Şahba Tugayı komutanı Şekih Mahmud Mucadami ise para aldıkları kaynakları Türkiye, körfez ülkeleri ve Irak merkezli Müslüman Alimler Heyeti örgütü olarak sıraladı.

AFP'ye konuşan bazı muhalifler savaşabilmek için ailelerini Türkiye'deki kamplara gönderdiklerini açıkladı.

(soL-Dış Haberler)