Suriyeli muhalifler Doha'da gizli anlaşma imzaladı iddiası

Suriyeli muhaliflerin Katar’da yaptıkları yeniden yapılanma toplantısında ABD, Türkiye, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ile gizli bir anlaşma imzaladığı öne sürüldü.
Pazar, 02 Aralık 2012 15:29

Yakın Doğu Haber sitesinin haberine göre, Kuveyt Ümmet Partisi Genel Sekreterya Üyesi Dr. Faysal el-Hamd, Suriye Dostları Topluluğu ile Suriyeli muhalifler arasında 8-11 Kasım tarihleri arasında Doha'da düzenledikleri toplantıda gizli bir anlaşma imzalandığını açıkladı. Anlaşmanın detaylarını 21 Kasım tarihinde el-Cezire Haber Ajansı'na açıklayan Faysal el-Hamd, resmi twitter hesabından "Bu, ihanet anlaşmasıdır. Komplo sadece Suriye'yi değil tüm ümmeti hedeflemektedir" dedi.

Dr. El-Hamd, anlaşmanın metnini, konferansa katıldıktan sonra konferanstan çekilen güvenilir kaynaklardan elde ettiğini ve imzalanan anlaşmanın Doha'daki konferansa katılan birçok muhaliften gizlendiğini söyledi.

Suriye Ulusal Koalisyonu'nu Amerikan Projesi olarak niteleyen el-Hamd, "Bu projenin yürümesi için Suriye'deki bazı subaylar, Amman'da Amerika ve AB'den gelen subaylarla bir plan hazırlığı içerisine girdiler. Suriye'den Amman'daki toplantıya katılanlar arasında Tuğgeneral Mustafa eş-Şeyh ve Albay Kasım Sadeddin de bulunuyor" dedi.

Davutoğlu da imzacı
Habere göre, anlaşmaya, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Dr. Anwar Mohammed Qargash, ABD'nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Riyad Seyf, Ulusal Konsey temsilcisi ve İhvan- Müslimin örgütü lideri Riyad Şakfa'nın yardımcısı imza attı.

Faysal el-Hamd’ın açıklamasına göre gizli anlaşma metni şöyle:

1- Suriye Arap Cumhuriyeti Ordusu'nun sayısı 50 bine düşürülecek ve ordu savunma ordusuna dönüştürülecek.

2- Suriye Golan'dan sadece siyasi yollarla hak talep edebilir. İsrail'le Suriye arasındaki barış görüşmeleri, Amerika ve Katar'ın gözetiminde gerçekleştirilecek.

3- Amerika'nın gözetiminde Suriye'deki kimyasal ve biyolojik silahlar ve tüm füzeler Ürdün'e nakledilecek.

4- Suriye, İskenderun vilayeti (Hatay) hakkından vazgeçecek ve Halep ile İdlip şehirlerindeki bazı Türk köylerini, Türkiye'ye bırakacak.

5- PKK'nin tüm mensupları Suriye'den dışlanacak, istenen PKK'liler teslim edilecek, PKK terör örgütü listesine konulacak.

6- Rus ve Çin şirketleriyle şimdiye kadar imzalanan tüm silah ve yer altı zenginliklerinin araştırılması anlaşmaları iptal edilecek.

7- Katar'ın doğalgaz boru hatlarının, Suriye ve Türkiye üzerinden AB ülkelerine aktarmasına müsaade edilecek.

8- Türkiye'nin Atatürk Barajı'ndan su boru hatlarıyla Suriye üzerinden İsrail'e su ulaştırmasına müsaade edilecek.

9- Savaş sırasında Suriye'de yıkıma uğrayan binalar, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından imar edilecek. Katar, BAE ve Amerika her türlü imar ve keşif imtiyazına sahip olacak.

10- İran, Rusya ve Çin'le ilişkiler sınırlandırılacak, Filistin direniş hareketleriyle ilişkiler kesilecek.

11- Suriye'de yeni kurulacak rejim, Liberal İslam esaslarına uygun olacak.

12- Bu anlaşma, Suriye muhalefetinin yönetimi devralmasıyla yürürlüğe girecektir.