Mısır'da LGBT'lere gözaltı dalgası: Baskı ve işkence artıyor

Mısır'da LGBT'lere yönelik baskı ve işkence artarak sürüyor. Mashrou’ Leila adlı müzik grubunun Kahire’de düzenlediği konserde gökkuşağı bayrağı açılmasının ardından Mısır’da LGBT’lere yönelik başlatılan operasyonlarda 33 kişi gözaltına alındı.
Perşembe, 05 Ekim 2017 16:15

Uluslararası Af Örgütü, önceki gün bir açıklamada bulunarak, Mashrou’ Leila adlı müzik grubunun Kahire’de düzenlediği bir konserde gökkuşağı bayrağı açılmasının ardından Mısır’da LGBT’lere yönelik başlatılan baskı dalgasının sadece son üç gününde 22 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

GÖZALTINDA "ANAL MUAYENE" İŞKENCESİ

KaosGL'nin aktardığı habere göre 25 Eylül’de başsavcının gökkuşağı bayrağı olayı hakkında soruşturma başlatılacağını açıklamasının ardından, algılanan cinsel yönelimleri nedeniyle gözaltına alınan kişilerin sayısı, 32’si erkek ve biri kadın olmak üzere 33’e yükseldi. Adli Tıp Kurumu ise gözaltına alınan kişilerin en az beşinde “anal muayene” işkencesi uyguladı.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü Kuzey Afrika Kampanyalar Direktörü Najia Bounaim, “Mısır güvenlik güçleri sadece birkaç gün içinde onlarca kişiyi yakalayarak beş anal muayene gerçekleştirdi. Bu durum, gökkuşağı bayrağının açılması olayının ardından yetkililerin LGBT topluluğu üyelerini baskı altına almaya ve onlara gözdağı vermeye yönelik çabalarını da ciddi oranda artırdığına işaret ediyor” ifadelerini kullandı. 

“Zorla anal muayene yapılmasının işkenceden hiçbir farkı yoktur. Zira bu testlerin herhangi bir bilimsel temeli olmadığı gibi, hiçbir koşulda uygulanmalarına gerekçe gösterilemez” diyen Bounaim sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son tutuklamaların ölçeği homofobinin ülkede ne kadar tehlikeli bir biçimde kök salmış olduğunu da gösteriyor. Daha fazla kişiyi gözaltına almak ve anal muayeneler gerçekleştirmek yerine, yetkililer hızla bu acımasız baskıyı durdurmalı, gözaltına alınanları derhal ve koşulsuz serbest bırakmalı.”

LGBT'LERE YÖNELİK GÖZALTILAR SÜRÜYOR

Mısır Kişisel Haklar Girişimi’ne göre 28 ile 30 Eylül arasında gözaltına alınan en az 10 kişi, daha önce tutuklanan altı kişi ile birlikte dün mahkeme karşısına çıkarıldı. 16 kişinin yargılandığı davada kararın 29 Eylül’de açıklanacağı belirtildi.

1 Ekim’de Akdeniz kıyısında bulunan Damyetta kentinde bir kişi gökkuşağı bayrağının açılması olayı ile ilgili olarak gözaltına alınmıştı. Son 48 saat içinde de Kahire’de, arkadaşlık uygulamalarını kullanarak “ahlak dışı davranış alışkanlığını teşvik etmek" suçlamasıyla altı kişi gözaltına alındı. Yine son 48 saat içinde Gize kentinde bir dairede dört kişi daha gözaltına alındı.

 

GEÇEN HAFTAKİ GÖZALTILARIN ARKA PLANI

Mashrou’ Leila adlı müzik grubunun Kahire’deki konserinden bir gün sonra, 23 Eylül’de 19 yaşındaki bir genç erkek “ahlak dışı davranış” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınmasının ardından geçtiğimiz hafta altı yıl hapis cezasına ve buna müteakip olarak altı sene şartlı tahliyeye mahkum edildi.

Geçen hafta gözaltına alınan iki kişi ise Kahire’deki Aguza polis karakolunda tutuluyor ve 11 Ekim’de mahkeme karşısına çıkmaları bekleniyor. 28 Eylül’de gözaltına alınan iki kişi ise Kahire’deki Dokki polis karakolunda tutuluyor.