Mısır, 'Türkiye teröristlerle işbirliği yapıyor' dedi ama...

Mısır Dışişleri Bakanı, ülkesinin Türkiye ile müzakerelere yeniden başladığı yönündeki haberleri yalanlayarak, Türkiye'yi Mısır'ın içişlerine karışmakla suçladı.
Semih Şükri
Dış Haberler
Salı, 19 Ocak 2016 14:03

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, Türkiye ile yeniden görüşmeye başladıkları iddiasını yalanladı.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre El Vatan gazetesine konuşan Şükrü, "İddia edilen müzakereler konusunda bir bilgimiz yok. Suudi Arabistan’a ziyaretimizde de bununla ilgili bir şey konuşmadık" dedi.

Şükrü ayrıca "Türkiye'nin uygulamaları, uluslararası ilişkilere ve başka ülkelerin içişlerine müdahale etmeme kuralına uymuyor. Türkiye içimizdeki teröristlerle işbirliği yaparak istikrarımızı bozmayı amaçlayan toplantılar yapıyor. Biz konuda Türkiye'yi birçok defa uyardık ama doğrudan bir temasımız yok" diye konuştu.

Şükrü, Libya ve Suriye ile ilgili toplantılarda Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü fakat karşılıklı ilişkilerin ele alınmadığını söyledi.

Ancak Kuveyt gazetesi El Ceride, Cuma günü yayımlanan haberinde aralarında Mısırlı güvenlik yetkililerinin de bulunduğu bir heyet perşembe günü Ankara'ya geldi.

El Ceride'ye konuşan kaynağa göre Mısır ve Türkiye'nin görüşlerinin yakınlaştırılması için bir toplantı gerçekleşecek. Toplantı, Mısır, Türkiye ve Suudi yetkililerinin katılacağı üçlü zirve şeklinde olacak.

 

Kaynağa göre; "Toplantının amacı, Türkiye ve Mısır’ın üyesi olduğu Suudi koalisyonunu işlevsel hale getirmek.

Ancak Kahire’nin Ankara ile yaşanan krizin çözümü için üç şartı var:

1) İhvan bağlantılı unsurların Mısır’dan Türkiye’ye yaptıkları mal kaçakçılığının durdurulması.
2) Libya’daki silahlı milislere verilen desteğin durdurulması.
3) İhvancıların Türkiye’den Mısır rejimini hedef alan uydu yayınlarının durdurulması.

El Ceride'ye konuşan kaynağa göre; Ankara'nın cevabı, Nisan'da Türkiye'deki İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına  Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin katılıp katılmamasıyla anlaşılacak

Kaynağa göre, Mısır heyeti, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik şartları görüşmek üzere Ankara’da iki gün kalacak.