“Mayıncı Albay”dan Başbakan’a yanıt

Suriye sınırındaki mayınları beş altı tabur askerle temizleyebileceği sözlerine Başbakan’dan “Otur oturduğun yerde” şeklinde yanıt alan Albay Kemal Güner, Erdoğan’a “Bu işin uleması benim” diye yanıt verdi.
Çarşamba, 03 Haziran 2009 21:28

soL (HABER MERKEZİ) Suriye sınırındaki mayınları ilk defa yerleştiren taburun o zamanki komutanı olan emekli Albay Kemal Güner, Başbakan'a yanıt verdi. Güner, "Bana beş-altı tabur verseler mayını bir mevsimde temizler, teslim ederim" demiş, Başbakan Erdoğan da "Emekli olmuşsun otur kenarda" diye karşılık vermişti.

Güner, Başbakan'ın azar gibi sözlerine yanıt verdi. "Başbakan rütbemi iyi öğrenememiş, albay rütbesiyle emekli oldum" diyen Güner, "Başbakan ulemaya danışmayı sever, bu işin de uleması benim" şeklinde konuştu.

Güner şunları söyledi: "Vatanı için görev yapan herkesin bu ülkede emekli olduktan sonra da konuşmaya hakkı vardır. Başbakan ulemaya danışmayı sever, bu işin de uleması benim. Mayını döşeyen de haritayı hazırlayan da bizleriz, bize danışması gerekirdi. Biz döşenen her mayının krokisini muntazam bir şekilde tuttuk. Bu haritalar Genel Kurmay ve 7. Kolordu'da mevcuttur. Bu krokilere göre mayınlar gelişen teknoloji ile uzmanlar tarafından rahatlıkla temizlenir. Söz konusu toprakların çok verimli. 56-58 yılları arasında bütün sınıra 7. Kolordu 1. ve 2. istihkam taburu mayın döşedi. Ben Cizre-Nusaybin arasında görev yaptım. İlk mayını toprağa ben yerleştirdim, araziyi karış karış bilirim. Sınıra paralel olarak 3'er sıra halinde iki adım aralıkla mayın döşemesi yaptık. Bu sıraların arkasında 20 metre güvenlik alanı bıraktık ve daha sonra da tel örgü ile mayınlı bölgeyi ayırdık. Aslında 216 bin dönüm alanın yarısı mayınsız güvenlik bölgesidir."