Akademide saltanat

Akademide saltanat

Sanem Suruç
10/12/2014 Çarşamba

Bu yazıda dedesi Saidi Nursi’nin yol arkadaşı, babası Yeni Türkiye’nin kurucularından (!) olan bir oğulun rektörlük unvanıyla taçlanan CiVisini aktarılacaktır. Buyrunuz…

Medeniyet Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Üroloji Profesörü ve Çocuk Ürolojisi alanında uzmanlaşmış bir öğretim üyesi. Kendisi kadar yerin altında da boyu var. Bu ifadenin sebebi kendisinin boyundan değil, soyundan geliyor elbette. İhsan Karaman’nın babası Prof. Dr. Hayrettin Karaman, AKP’nin parti müftülüğünü uzun zamandan beri sürdürüyor. Parti içine ideolojik beslenme kanallarını yaratıyor, özel yaşama hatta cinselliğe dair fetvalar veriyor.

Mümtazer Türköne, Zaman Gazetesi’ndeki köşesinde Hayrettin Karaman’la sıkı bir polemiğe girmişti. Kullandıkları dil başka tabii, Arapça laflar ve İslami kavramlar uçuşuyor, bambaşka bir ontoloji... Biz pek anlamıyoruz (!) Türköne’nin sözleri ile “Hoca’nın fetvaları, siyasetin gündelik telaşı içinde ‘fastfood’ olarak tüketilmiş, ‘otoriteye ve devlete itaat’ muhabbetlerine meze yapılmış”.[1] (rüşvet operasyonları sırasında TÜRGEV’e yapılan bağışları dini anlamda meşrulaştıran ifadelerine istinaden) Tabii bu polemik AKP-Cemaat kavgasının meyvesi, yoksa herkes birbirinden gayet memnundu. Paralel yapının dinleme listelerinde İhsan Karaman’nın da adı geçiyordu, onu da hatırlatmak isterim, ideologluk kolay iş değil.

“Baba” Karaman’ın “sansasyonel fetvası”nı[2] hepiniz hatırlarsınız; “Kadına bakarken dokunmadan boşalmak orucu bozmaz!” (Temmuz 2014)  Çok fantastik değil mi? Cinsel fantezileri çığır açmış olacak ki bir kadına dokunmadan da boşalabilen organizmalar haline gelebilmişler.

Prof. Dr. İhsan Karaman’ın rektörlüğe uzanan hikayesine bir göz atalım;

  • Ülke TV’de erkeklere cinsellik dersi veren ürolog hocamız “Damadın Cinsel Kılavuzu” gibi oldukça muhafazakâr ve eril bir dile sahip.[3] Babadan oğula geçen bir hemhallik durumu içinde; oğul Karaman “Cinsel Sağlıktan Mutlu Aileye” adlı kitabı[4] babasının değerlendirmesiyle sunulmuş. Âlim babamız diyor ki; “İslam’da cinsellik açıkça yazılmıştır, günah yok.”  Fakat elbette evlilik dışında cinsel mutluluk olamayacağından ille de “aile” gerekiyor, ille de!
  • Oğul Karaman “sadece” Müslümanlara yardım eden, ağlayan çocuk fotoğrafıyla yardım toplayan “Yeryüzü Doktorları”nın gönüllüsü. Bu örgütü, daha otuzunda türlü oyunlarla Kızılay genel müdürlüğüne getirilen Dr. Mehmet Güllüoğlu’ndan hatırlarsınız.[5]
  • İhsan Karaman’ın en medyatik işi kuşkusuz Yeşilay başkanı olması. Uyuşturucuyla mücadeleyi “Deniz Seki’yi piyasadan silin” buyruğu ile veriyor.[6] Bu adamların madde bağımlılığı nedeniyle çaresiz kalan insanlara yaklaşımı tam da bu işte.
  • Son olarak; Türkiye ironisinin ağırlığını hissedelim; türbana destek metninin imzacılarından İhsan Karaman rektör olurken, “Üniversitede Türbana Hayır” metnini imzalayan Renan Pekünlü hocamız 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gericiliği ihya edecek tarih böyle yazılıyor.

Tabii ki akademinin aydın bilim insanları buna boyun eğmeyecek!


[1] http://www.zaman.com.tr/mumtazer-turkone/parti-muftusu_2222950.html

[2] http://sozcu.com.tr/2014/gundem/hayrettin-karaman-kadina-bakarken-bosalm...

[3] http://www.gencdoku.com/damadin-cinsel-kilavuz-prof-dr-m-ihsan-karaman-3...

[4] http://www.ihsankaraman.com/index.php/hakkimda/kitaplarim.html

[5] http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25216934.asp

[6] http://www.radikal.com.tr/hayat/yesilay_baskani_deniz_sekiyi_piyasadan_s...