İstanbul ve Ankara'da çocuklar için hafta sonu etkinlikleri

İstanbul ve Ankara'da çocuklar için hafta sonu etkinlikleri

NHKM Çocuk Kumpanyası
14/11/2014 Cuma

İstanbul ve Ankara'da Nazım Hikmet Kültür Merkezi bu hafta çocuklara kapılarını açıyor. İstanbul NHKM'de "Çocuk aklı özgür kalsın" sloganıyla yola koyulan Çocuk Atölyeleri Cumartesi ve Pazar günü yoğun bir program sunuyor. 

Çocuk Atölyeleri'nin haftasonu programı şöyle;

15 Kasım 2014 Cumartesi
11.00 - Drama Atölyesi (Eğitmen: Merve Dağlı) 
Sezonluk drama atölyemizin çocukları yıl boyunca ifade etmeyi, paylaşmayı, kedilerini bağımsız birer kişi olarak kurarken toplumsal olanla ilişki kurmayı oyunlar oynayarak keşfediyorlar. Çocuklarımızın okulda ve kent yaşamında geri ve kısıtlayıcı olana sıkıştığı bir dönemde teker teker ve hep birlikte yaşamayı birbirlerinden öğreniyorlar.

13.00 - Tematik Seramik Atölyesi: Kendi fosilimizi yapalım (GÜNLÜK ATÖLYE)
Seramik atölyemizde çocuklar öğrendiklerini hayal güçleriyle birleştiriyor. Hayallerini evlerinde kullanabilecekleri objelere dönüştürüyorlar. Fırınlanan işleri bir hafta sonra kültür merkezimizden alabilirsiniz...

16 Kasım 2014 Pazar
11.00 - Nesnel Sorgulama ve Deney Atölyesi: Paleontoloji ve kazı (GÜNLÜK ATÖLYE)

Çocuklar bilim atölyelerimizde deneylerle, çizgi filmlerle, oyunlarla, sorgulamayı yaşamın bir parçası haline getiriyorlar. Yaklaşımlar arasından bilimsel olanı seçmeyi, günlük yaşamda karşılaştıkları durumlara gerçeği arayarak bakmayı öğreniyorlar.
 

13.00 - Dans ve Yaratıcı Hareket Atölyesi (Eğitmen: Nilüfer Esin) Sezonluk atölyemiz anne ve babaların katılımıyla gerçekleşmektedir. 

Dans ve yaratıcı hareket atölyesiyle anne ve babaları çocuklarıyla birlikte çocuklaşmaya ve kendilerini onların gözünden görmeye çağırıyoruz! Sanat tarih boyunca kelimeler ile söyleyemediklerimizi ifade etmede bize yardımcı oldu. Atölye, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda beden farkındalığı sağlıyor, koordinasyonu arttırırken, çocuklara  televizyonun ve sosyal ağların pasif dünyasından çıkıp kendilerini ifade etme olanağı tanıyor. Anne-babalara ise çocuklarla daha sağlıklı iletişim  kurma fırsatı veriyor.

Anne babalar için de program

Çocukların atölye saatlerinde anne babalar için de bir ilk buluşma programı var. Seminerler, okuma grupları, yuvarlak masa tartışmalarının yapılması planlanan buluşmalarda, her hafta bir başlık ele alınacak, etkinliklerin parçası olunacak. 15 Kasım Cumartesi saat 13.00'da anne babalar, ilk kez bir araya gelmiş olacaklar.

Ankara'da açılış heyecanı

Ankara NHKM'de ise bu hafta açılış heyacanı var. NHKM Çoçuk Kumpanyası, yeni NHKM binasında "Sevdalı Bulut Kitaplığı" açılışını yapacak. Uzun yıllar Ankara'da çocuklarla buluşan kumpanya ekibi, Cumartesi 14.00'daki açılışta bir de hikaye yazımı etkinliği yapacak.