SOHR Başkanı o haberle ilgili soL’a konuştu: AA’nın iddiaları uydurma

soL’a konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı, dün Şam üniversitesine düzenlenen saldırı ile ilgili AA’nın SOHR’un açıklaması diye verdiği ifadelerin uydurma olduğunu söyledi.

Dün Şam Üniversitesine düzenlenen ve 15 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili İngiltere merkezli ve muhalefet yanlısı olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bir açıklama yapmış, Anadolu Ajansı da bu açıklamayı değiştirerek yalan bir habere imza atmıştı. soL Portal konuyu bugün gündeme taşıdı.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz SOHR Başkanı Rami Abdulrahman soL’a yaptığı açıklamada, “Tam tersine, biz havan saldırısı ile ilgili dolaylı olarak muhalefeti suçladık. Sizi temin ederim ki, bu ifadeler bir uydurma” diye cevap erdi.

Ajansın uydurma haberinde şu ifadeler yer almıştı:

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR), başkent Şam'ın merkezindeki Baramke bölgesinin Esed güçleri tarafından havan toplarıyla bombalandığını duyurdu. Havan toplarının Şam Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'ne isabet ettiğini belirten SOHR, saldırıda ilk belirlemelere göre 12 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

AA’nın kurmaca haberi ise hala internet sitesinde yer almaya devam ediyor. Bakalım AA editörleri, haberin kaynağının da kendilerini yalanlamasının ardından o uydurma ifadeleri haberinden çıkaracaklar mı ya da kamuoyunu yanılttıkları için özür dileyecekler mi?

(soL- Dış Haberler)