PKK saldırıyı sahiplendi mi: Ankara Katliamı sonrası PKK'den ilk değerlendirme

PKK yöneticilerinden Mustafa Karasu, Özgür Gündem'de müstear isimle yayınladığı yazısında sivillerin hayatını kaybettiği Ankara'daki saldırının çevik kuvveti hedeflediğini ileri sürdü.
Haber Merkezi
Salı, 15 Mart 2016 09:28

Ankara'da 37 yurttaşın hayatını kaybettiği saldırının ardından PKK ilk değerlendirmesini bir köşe yazısı üzerinden yaptı. 

Özgür Gündem'de Hüseyin Ali müstear adıyla köşe yazısı yayımlanan Mustafa Karasu, "Ankara’da Çevik Kuvvet Polislerini hedefleyen eylemden sonra AKP iktidarının 'ezeceğiz, yok edeceğiz' söylemleri, kirli savaşın daha da şiddetleneceğini ve sivil katliamların Cizre, Silopi, İdil ve Sur’da olduğu gibi pervasızca gerçekleştirileceğini ortaya koymaktadır. Bu gerçeklik bile faşist AKP iktidarına karşı oluşmuş HBDH’nin ne kadar doğru zamanda ilan edildiğini ortaya koymaktadır." ifadelerini kullandı.

Katliamı resmi olarak sahiplenen henüz çıkmazken, PKK'nin en üst düzey isimlerinden birisinin saldırının hedefine dair açıklamada bulunması, "PKK saldırıyı sahipleniyor mu" sorusunu akıllara getirdi.

Diğer taraftan yazıda geçen ifadeler PKK dahil 10 örgütün biraraya gelerek kuruluşunu ilan ettikleri Halkların Birleşik Devrimci Hareketi'nin de (HBDH) saldırının failleri arasında olma ihtimalini gösteriyor. 

Ankara'daki intihar saldırısı bomba yüklü araçla, sivillleri taşıyan halk otobüsü hedef alınarak gerçekleştirilmiş, çoğu genç 37 yurttaşımız hayatını kaybetmişti.   

Kısa bir süre önce de 17 Şubat'ta Ankara'da bomba yüklü araçla yapılan saldırıya ilişkin konuşan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, "Bu eylemi TAK ya da başka bir güç üstlenmiş olabilir. Fakat Zinar yoldaşın eylemi her açıdan sahiplenilecek ve onur duyulacak tarihsel önemde bir eylemdir" ifadelerini kullanmıştı. 

17 Şubat Katliamını TAK adlı örgüt üstlenmişti.