Milli Savunma Bakanlığı: Yeni bir harekata gerek kalmadı

Milli Savunma Bakanlığı’ından yapılan açıklamada ‘120 saatin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir’ denildi. Açıklamada ‘Mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır’ ifadesine yer verildi.
Çarşamba, 23 Ekim 2019 01:42

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır" denildi.

ABD ile varılan mutabakat kapsamında 120 saatlik sürenin dolmasının ardından yapılan açıklamada ‘ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir" denildi.

Rusya ile varılan mutabakata değinilen açıklamada “yarından itibaren RF (Rusya Federasyonu) ile müşterek çalışmalara başlanacaktır” ifadesine yer verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“1.  17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2.  Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

3. 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında yarından itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

4.  BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

5.  Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

6. Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.”