Rusya anlaşması sonrasında Türkiye angajman kurallarında da geri bastı

Erdoğan'ın özür mektubuyla birlikte Türkiye, Rusya ile ilişkileri normalleştirme yoluna sokmasının ardından, Suriye'ye karşı 2012'de ilan ettiği milli angajman kurallarını NATO'nun angajman kurallarıyla değiştirdi.
Perşembe, 30 Haziran 2016 08:11

Suriye'de harekat yürüten koalisyon uçakları ile koordinasyonu geliştirmeyi amaçlayan bu girişim ayrıca Suriye sınırından gelebilecek hava ihlalleri konusunda da Türkiye'nin daha esnek bir tutum takınmasına neden olacak. Rusya ile ilişkilerde yeniden yumuşama sağlanmasının ardından hava sahası ihlallerine verilecek tepki de NATO standartlarına getirildi.

Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'in haberine göre, "üçüncü ülke" uçaklarının hava sahası ihlali durumunda uyarılar daha uzun süre yapılacak. Kabul edilen NATO angajman kuralarına göre ihlali gerçekleştiren uçakla görsel temas sağlanacak ve buna rağmen tehdit oluşturmaları halinde Türk hava sahasından çıkarılması sağlanacak. 

İhlal eden uçak uzun bir süre uyarıldıktan ve tüm bu uyarı ve ihtarlar gerçekleştirdikten sonra tutumunu sürdürürse hedef haline gelecek. Uygulanmaya başlayacak NATO angajmanlarıyla Suriye sınırında yeni gerginliklerin yaşanmaması planlanıyor.