Metin Kurt’un cenazesine katılan Tekyumruk grubuna tehdit mesajları

Devrimci spor emekçisi Metin Kurt’u son yolculuğunda yalnız bırakmayan Tekyumruk taraftar grubuna, bu hafta sonu oynanacak Galatasaray-Bursaspor maçı öncesi tribün gruplarından tehdit dolu mesajlar geliyor. Grup maç öncesi yayınladığı açıklamada, baskılara boyun eğmeyeceğini duyurdu.
Salı, 28 Ağustos 2012 16:53

Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren efsane sol açık Metin Kurt’un cenaze törenine katılan Tekyumruk taraftar grubuna, bu hafta sonu oynanacak olan Galatasaray-Bursaspor maçı öncesi tehdit mesajları geliyor.

“Taraftar grupları saldırı hazırlığı içinde”
Konuya ilişkin soL’a konuşan bir Tekyumruk grubu üyesi, Metin Kurt cenazesinde yer almalarının ardından kendilerine yönelik tehdit mesajlarının iyiden iyiye arttığını dile getirdi. Bu hafta sonu oynanacak Bursaspor maçında kendilerine yönelik saldırı hazırlıkları olduğunu öğrendiklerini belirten grup üyesi, saldırının tribünlerdeki diğer taraftar grupları tarafından gerçekleştirilebileceğine dikkat çekti.

“Boyun eğmeyeceğiz”
Tekyumruk grubu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tekyumruk taraftar grubu 2005 yılında hayata soldan bakan Galatasaray taraftarının birlikte maç izlemek amacıyla kuruldu. Aradan geçen 7 yıl boyunca hiçbir rant ilişkisine girmeden, hiçbir yönetici ve kurum ile görüşmeden, destek almadan kendi imkanlarımız ile çeşitli sosyal etkinlikler yaptık, tribünde takımımızı omuz omuza destekledik. Bizlerin amacı hiçbir zaman tribünde siyaset yapmak olmadı ve stat içerisinde siyasilerin Galatasaray üzerinden rant sağlamaya çalışmalarına verdiğimiz tepkiler dışında politik hiçbir etkinliğimiz olmadı.

Kuruluşumuzdan bu yana çeşitli gruplardan tehditler almaya devam ediyoruz. Bize getirilen en büyük eleştiri tribünde siyaset yaptığımızdır, ama biz biliyoruz ki bu “tribünde siyaset yapmayın” tehditleri tribün dışında siyaset yapmayın anlamına geliyor.

Metin Kurt’un cenaze törenine katılımımızdan sonra yapılan tehditler bizimle birlikte maç izlemek isteyen insanların güvenliğinden endişe duymamızı gerektirecek boyutlara gelmiştir. Bizler hiçbir zaman tehditlere boyun eğmeyen, doğru bildiğini her şartta söylemekten çekinmeyen bir gelenekten gelmekteyiz. Tribündeki bu baskıcı ve kendinden olmayanı linç etme kültürüne bir baş kaldırı olarak kurulan Tekyumruk taraftar grubu hiçbir zaman baskılara boyun eğmeyecektir. Bizler yine Ali Sami Yen stadında Galatasaray’ımızın, mahallelerde, fabrikalarda, grev çadırlarında emekçilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Ve 7 yıldır her maçta olduğumuz gibi önümüzdeki Bursaspor maçında da sadece takımımıza destek olmak için Güney tribünündeki yerimizi alacağız.”

Taraftar gruplarından Tekyumruk'a destek
Tekyumruk taraftar grubuna yönelik tehdit mesajlarından sonra birçok taraftar grubu destek açıklamasında bulundu. Sol Açık (Fenerbahçe) yaptığı açıklamada, ''Farklı renklere gönül versek de gerek dünyaya bakış açımız gerek futbola bakış açımız eşdeğer olan Tekyumruk taraftar grubunun yanında olduğumuzu belirtir, Tekyumruk taraftar grubuna yapılacak olumsuz bir davranış ve tutum sonucunda Tekyumruk ile dayanışma adına tepkisiz kalmayacağımız kamuoyuna duyrulur'' derken Ya Basta (Göztepe) ise ''Tekyumruk grubuna yapılan baskıları kınıyor, mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz'' dedi.

(soL - Haber Merkezi)