Die Welt: 'Erdoğan kazanmak ya da şehit olmak istiyor'

Alman Die Welt gazetesi, Erdoğan hakkında bir makale yayınlayarak, Cumhurbaşkanı'nın halife ve padişah olmak istediğini yazdı. Makalede Erdoğan'ın ruh hali, "emperyal psikoloji" olarak tanımlanıyor.
Reuters
Salı, 27 Ocak 2015 19:16

Alman Die Welt gazetesinde Boris Kalnoky, Christoph B. Schiltz ve Daniel Friedrich Sturm tarafından Erdoğan için hazırlanmış uzun bir makale yayınlandı.  Gazetenin dün yayınlanan baskısında yer alan makalenin başlığı ''Kefen Erdoğan'ın sembolü oldu''.

Erdoğan'ın  askeri darbe söylemlerini kullanarak, Türkiye'de demokrasiyi peyderpey yürürlükten kaldırıp, büyük devlet olma hayelleri içinde ''yeni bir dini kuşak yaratmak'' istediği belirtilen makalede, Avrupa Birliği ile sürdürülen müzakere sürecinin her iki taraf açısında da çıkmazlarla kuşatıldığı hatırlatılıyor.

ERDOĞAN PADİŞAH VE HALİFE OLMAK İSTİYOR

Erdoğan'ın devasa saray ve camiler yaptırararak, Osmanlı özentisi içinde padişah ve halife olmak istediği gibi çarpıcı iddiaların bulunduğu makalede ''Ankara'daki saray ile İstanbul'da yapımına başlanan 30 bin kapasiteli devasa cami yalnızca gösteriş merakından değil, aynı zamanda İslam dünyasında kendisine saygı ve prestij kazandırıp halife olma hayellerinin de bir sonucudur'' ifadelerine yer veriliyor.

İstanbul'da inşaa ettirilen caminin avlusuna Erdoğan'ın türbesini yaptırmak istediği belirtilen makalede, Erdoğan'ın içinde bulunduğu ruh halinin  ''emperyal psikoloji'' olduğunun altı çiziliyor.

İsrail'e ''Hitler'den daha beter'' ve ''çocuk katili'' diyen Erdoğan'ın, 300 bin insanın ölümünden sorumlu tutulan Sudan diktatörü Ömer El Beşir'den söz ederken, ''Kötü bir şey yapmış olamaz; çünkü o bir Müslüman'' dediği hatırlatılıyor.

'YA KAZANMAK YA ŞEHİT OLMAK İSTİYOR'

Makalede, Erdoğan'ın iktidara geldiği dönemde askeri darbe tehlikesine karşı demokrasiyi kökleştirme söyleminde bulunduğu, buna karşın demokrasiyi Türkiye'den söküp atmak için ne gerekiyorsa yaptığına işaret edilerek; ''Cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ün doğum günü yerine Muhammed'in doğum günü kutlamaları yapılıyor (...) Laik Türkler, yaşadıkları evlerini satıp, o bölgelerden taşınıyorlar. Çocuklarının geleceği için...'' yorumları yapılıyor. Polis teşkilatının AKP teşkilatına bağlı parti teşkilatı gibi çalıştığı, ulusal istihbaratın doğrudan Erdoğan'a bağlandığı, öğretim görevlilerinden öğrencilere kadar hiç kimsenin demokratik eleştiri ve muhalefet haklarından yararlanamadığı bir ülke diye Türkiye'den söz ediliyor.

"Ateistlerden terörist gibi söz edilirken, karikatüristler hakkında onlarca davanın açılıyor" denilen yazıda Suriye'deki İslamcı El Nusra Cephesi'ne doğrudan silah yardımı yapılırken, IŞİD için Türkiye'nin Erdoğan sayesinde geçiş ülkesi haline getirildiği belirtiliyor.

Erdoğan'ın, ''Biz bu yola kefenimizle çıktık  ifadesinden de anlaşılacağı gibi, Erdoğan, ya kazanmak istiyor ya da şehit olarak ölmek''  ifadelerine yer veriliyor.