NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO'yu daha siyasi kullanmalıyız

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 'Askeri güç tek başına yeterli değil. NATO'yu aynı zamanda siyasi olarak daha etkin kullanmalıyız' açıklamasında bulundu.

Dış Haberler

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sanal ortamda, Atlantik Konseyi ve German Marshall Fund adlı düşünce kuruluşlarıyla birlikte ittifakın geleceğinin ele alınacağı "NATO 2030" sürecini başlattı. 

Geçen sene aralık ayında düzenlenen zirvede, liderlerin kendisinden, ittifakı daha güçlendirmesini istediğini belirten Stoltenberg, "bunu ancak NATO'yu askeri olduğu kadar siyasi bir ittifak olarak da güçlendirerek" gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Stoltenberg, "daha az güvenli bir dünyada, NATO'nun, gelecek 10 yılda nasıl güvenlik sağlamaya devam edeceğine" odaklandığını, "NATO 2030" sürecinin buna katkı sağlayacağını söyledi.

Ayrıca yeni koronavirüs salgınının etkileri üzerine konuşan Stoltenberg, "Covid-19 aynı zamanda mevcut trend ve gerginlikleri daha belirgin hale getirdi. Rusya askeri faaliyetlerine devam ediyor. IŞİD ve diğer terör örgütleri cesaretlendi, devlet ve devlet dışı aktörler yanlış bilgi ve propaganda yapıyor, Çin'in yükselişi küresel güç dengesini değiştiriyor" açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, NATO 2030'un, bu "yeni normal"e uyum sağlaması gerektiğini söyledi ve bunun için "askeri olarak güçlü olmaya devam edilmesi, siyasi olarak birlik olunması ve daha küresel bir tutum benimsenmesi" gerektiğini savundu.

Stoltenberg, "Ancak askeri güç tek başına yeterli değil. NATO'yu aynı zamanda siyasi olarak daha etkin kullanmalıyız. Güvenliğimizi etkileyen tüm hususları NATO masasına yatırmalıyız" dedi.

Stoltenberg, "Benim vizyonum NATO'yu baştan yaratmak değil. Hedefim, ittifakı hem askeri hem siyasi hem de küresel anlamda daha güçlü kılmak" diye konuştu.