4 ülkede 'savunma harcamaları' anketi: Üç ülkeden aynı, bir ülkeden ayrı sonuç

Almanya, İspanya ve İtalya'da yapılan bir anket, halkın savunma harcamalarının azaltılmasını istediğini ortaya koyarken Fransa'da bu talep yüzde 40'ta kaldı. 

Haber Merkezi

Avrupa'nın dört ülkesinde yapılan bir anket halkın büyük bölümünün, kendi hükümetlerinin silah ve askeri teçhizat ihracatı siyasetini onaylamadığını ortaya koydu. 

Kamuoyu araştırma şirketi YouGov tarafından yapılan ankete göre, silah ihracatında ahlaki ve etik temel değerlere yeterince uyulmadığını düşünenlerin oranı Almanya'da yüzde 60, Fransa'da yüzde 53, İspanya'da yüzde 61 ve İtalya'da yüzde 65 olarak tespit edildi.

DW Türkçe'nin haberine göre çevre örgütü Greenpeace tarafından 15-19 Nisan tarihleri arasında Avrupa Birliği'ndeki (AB) en önemli silah ihracatçıları olan dört ülkede yaptırılan ankete toplam 5 bin 214 kişi katıldı. 

Ankette katılımcılara "Silah ihracatları için verilen onaylarda etik ve ahlaki temel değerlere yeterinde dikkat edildiğini düşünüyor musunuz?" sorusu yöneltildi.

Fransız askeri bütçenin düşürülmesine karşı

Ankette, devletlerin savunma harcamaları konusunda ise ülkeler arasında farklılıklar bulunduğu belirlendi. Fransa'da ankete katılanların yüzde 40'ı askeri bütçenin azaltılması gerektiği görüşünü bildirdi. Ancak Fransızların çoğu askeri bütçenin azaltılmasına karşı çıkarak, bunun artırılmasını istedi veya fikrinin olmadığını belirtti.

Almanya'da ise ankete katılanların yüzde 63'ü savunma harcamalarının azaltılmasını isterken, İspanya'da bu oran yüzde 70, İtalya'da ise yüzde 79 olarak tespit edildi.