Bolton: Venezuela Rusya ile savunma kontratı imzaladı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezuela lideri Nicolas Maduro’nun geçen mayısta Rusya ile 209 milyon dolarlık savunma kontratı imzaladığını ileri sürdü.
Pazartesi, 17 Haziran 2019 00:39

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun geçen mayıs ayında Rusya’nın sürekli yardımını ‘satın almak’ için bu ülke ile 209 milyon dolarlık savunma kontratı imzaladığı iddiasını ortaya attı.

“Maduro Venezuela’nın kaynaklarını son derece irrasyonel yönetti. Mayıs ayında yüz binlerce Venezuelalı açlık çekerken Maduro, Rusya’nın sürekli savunma desteğini satın almaya yönelik kontrat için bu ülkeyle 209 milyon dolarlık ödeme yaptı” ifadelerini kullanan Bolton, ancak kontratın herhangi bir detay açıklamadı.

​RUSYA’NIN VENEZUELA BÜYÜKELÇİSİ: BOLTON’UN AÇIKLAMASI UYDURMA

Rusya’nın Venezuela Büyükelçisi Vladimir Zayemskiy, Bolton’un Venezuela’nın Rusya ile savunma kontratı yaptığı yönündeki açıklamayı Venezuela’yı tehdit olarak göstermeye yönelik bir uydurma olarak nitelendirdi.

Sputnik’e konuya ilişkin açıklama yapan Zayemskiy, “Bu, Venezuela’nın tehdit oluşturduğu, bunun suçlusunun da doğal olarak Rusya’nın olduğu yönündeki algının devam ettirilmesi için Bolton’un ihtiyaç duyduğu bir başka uydurma. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yakınlarda bizim imzaladığımız herhangi bir yeni kontrat olmadığını son derece net bir şekilde açıklamıştı” dedi.