Taliban Türkiye'de büro mu kuracak?

Afganistan Devlet Başkanı ile görüşen Afgan liderler Taliban'ın büro açması için Türkiye ve Suudi Arabistan'da büro açılabilir önerisinde anlaştı.
Cuma, 16 Aralık 2011 00:25

Ntvmsnbc'nin haberine göre Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşen Afgan liderler, Taliban'ın büro açması için en uygun ülkelerin Türkiye ve Suudi Arabistan'ın olabileceği konusunda uzlaştı.

Karzai'nin bürosundan yapılan açıklamada Afganistan'ın, Taliban'ın Katar'da büro açmasıyla ilgili görüşmelerin dışında bırakılmasını protesto etmek için Katar büyükelçisini geri çağırdığı belirtildi. ABD'nin Katar'la ortak hareket ederek Taliban bürosunun bu ülkede açılmasına tepki gösteren Afgan liderler, Kabil'de Devlet Başkanı Hamid Karzai başkanlığında toplandı.

Toplantıya eski komutanlar, dini liderler ve devletin üst düzey yetkilileri katıldı. Toplantı sonrası Devlet Başkanlığı bürosundan yapılan açıklamada, "Taliban'la görüşmelere başlamadan önce halka karşı şiddet durdurulsun" denildi.

Toplantı öncesi bir üst düzey Afgan yetkili, Afgan hükümetinin, Katar'ın ABD ve Almanya ile Taliban bürosu açılması konusunda görüşmeler yaptığının farkında olduğunu ve bu girişimi barış sürecinin tesisi için desteklediğini belirtmişti.

ABD Taliban ile yıl sonu görüşmelere başlamak istiyor
Afgan yetkili, Kabil yönetimi bu girişimi desteklemesine rağmen, kendi görüşlerine başvurulmamasını protesto etmek için büyükelçisini geri çekeceğini söylemişti. Amerikan yönetimi, Taliban'la bu yılın sonuna kadar resmi barış görüşmelerine başlanabilmesi için Katar'da bir büro açılmasını istiyor.