Cezaevi personeli: 'Açlık grevindeki gazeteci Temel ve arkadaşları her an ölebilir'

12 Eylül'den beri açlık grevinde olan gazeteci Tayyip Temel'in ve arkadaşlarının sağlık durumunun gittikçe kötüleştiğini belirten cezaevi personeli, "Tayyip Temel ve diğer arkadaşları her an ölebilirler" dedi.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki bir personel, 12 Eylül'den beri açlık grevinde olan Gazeteci Tayyip Temel ve arkadaşlarının durumlarının kötüleştiğini ve tedaviyi kabul etmediklerini belirtti. Tanık oldukları karşısında vicdanının sızladığını belirten personel, "Tayyip Temel ve diğer arkadaşları her an ölebilirler" dedi.

Cezaevlerindeki personeller anlattı
ANF'nin haberine göre, PKK'li ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'de PKK lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile anadil önündeki engellerin kaldırılması talepleriyle başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 42. gününde devam ediyor. Açlık grevine giren ilk gruptaki tutsakların 40. gününden sonra yaşamlarının kritik eşiğe girdiği şeklindeki uyarılar hala AKP hükümeti tarafından görmezden gelinirken, cezaevlerindeki personeller de tanık oldukları karşısında artık vicdanlarının sızladığını belirtiyor.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde 12 Eylül'den beri açlık grevinde olan Gazeteci Tayyip Temel ve arkadaşlarının durumuna tanık olan bir cezaevi personeli, DİHA'ya açıklamada bulundu. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde personel olduğunu söyleyen ve konumu gereği isminin açıklanmasını istemeyen şahıs, şöyle konuştu:

"Gözlerimle şahit olduğum kimi bilgileri vermek istiyorum. Görev vardiyam olan gece vardiyası için açlık grevine girmiş olan tutuklu ve hükümlülerden bazılarının durumunun ağırlaştığını, revir ve doktoru kabul etmediklerini gözlerimle gördüm. Bunlardan benim görebildiğim kadarıyla Tayyip Temel, Sami Geylani, Engin Demir ve Osman (Ötün) diye bildiğim ama soy ismini hatırlayamadığım bir tutuklunun da aralarında bulunduğu açlık grevine girenler tedaviyi ve sağlık müdahalesini kabul etmediler. Tayip Temel'de göz kararması, mide rahatsızlığı, idrarda kırmızılaşma, ani kanama, baş dönmesi ve son olarak da ayakta duramama şikayeti baş gösterdi. Şu an ise durumu aciliyetini koruyor. Ben bir insan olarak bunu sizlere belirtmek istedim. Ayrıca Mazlum Tekdağ'da ise burun kanaması, mide bulantısı, baş dönmesi diğer eylemcilerde ise tansiyon düşmesi görülüyordu. Ayrıca durumları gittikçe kötüleşiyor ve hiç bir tedaviyi de kabul etmiyorlar. Lütfen bu duruma sessiz kalmayın, sesiz kalırsanız Tayip Temel ve diğer arkadaşları her an ölebilirler."

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde 12 Eylül'den itibaren birinci grup içinde yer alan açlık grevindeki tutsakların isimleri şöyle: Ersan Nazlıer, Ferhat Önder, Mazlum Tekdağ, Ercan Şengül, Tayip Temel, Ramazan Başarı, M. Şerif Aslan, M. Salih İlen, Ramazan Yıldırım, Fırat Bilir, Sami Geylani, Davut Polat, Erdal Emeç, Cihat Bekir, Osman Ötün.