Bozdağ: Mayın temizleme görüşmeleri ertelenemez

AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, gazetecilerin mayınların temizlenmesi yasa tasarısıyla ilgili sorularına, görüşmelere yarın TBMM Genel Kurulunda devam edileceğini belirterek, ''Düzenlemenin askıya alınması ya da görüşmelerinin ertelenmesi söz konusu değil'' dedi.
Pazartesi, 01 Haziran 2009 16:34

soL (HABER MERKEZİ) Tasarıya ilişkin muhalefet partilerin temsilcileriyle yaptıkları görüşmeler hakkında basına bilgi veren Bozdağ, tasarının bu hafta Genel Kurul'da görüşülmesi konusunda kendileriyle mutabakatları olduğunu, tasarının ''ihale işlemleri''ni düzenleyen 2. maddenin tekriri müzakeresi konusunda Hükümet adına Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün talebinin TBMM Başkanlığı'na iletildiğini belirtti.

Bozdağ, ''Biz muhalefet parti temsilcileriyle bir araya gelerek, ön görüşme yaptık. Tasarının 2. maddesi üzerinde onların önerilerini aldık, biz de kendi kanaatimizi onlara ilettik. Daha sonra, herkes konuşulanları kendi parti gruplarıyla görüşmek üzere ayrıldı. Muhtemelen yarın tekrar bu konu, Meclis gündemine gelecek'' dedi.

Kendilerinin ne önerdiği sorusuna karşılık Bozdağ, ''Biz şöyle bir öneride bulunduk Burada iki ayrı formül var birisi hizmet alımı suretiyle mayınların temizlenmesi, diğeri ise arazinin kullanımı karşılığında mayınların temizlenmesi...Yasa tasarısında hizmet alımının konulmuş olması, öncelikle mayınların parası ödenmek ve hizmet satın alınmak suretiyle yapılmasını zorunlu kılıyor. Şimdi bir ara formül üzerinde duruyoruz. Biliyorsunuz, Genelkurmay'ın 'bu işin NAMSA üzerinden yapılması'' şeklinde bir açıklaması oldu. Bunu formüle edip, bu düzenlemenin, kullanım karşılığı temizlemeden önce gelmek üzere konulması değerlendiriliyor. Bunu, Genelkurmay mı Milli Savunma Bakanlığı mı yapar, bunu bir formül olarak geliştirip araya koyalım. Eğer hizmet satın almak suretiyle bunun temizletilmesi mümkün olmadığı takdirde, o zaman bu ikinci aşama uygulanır. Yani, Genelkurmayın talepleri ve Milli Savunma Bakanlığının çalışmaları çerçevesinde bir formülasyon geliştirip onun uygulanmasını temin edelim. Bu uygulanmadığı takdirde, diğer 3. formül uygulansın. Bizim önerimiz bu yöndedir. Ama bu nasıl bir formül olacak, bunu hukukçular, Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının bürokratları, bu konuda bir çalışma yaparak hukuki altyapısını oluşturacaklardır. Şu anda bununla ilgili çalışma devam ediyor, yarın tekrar müzakere edilecek" yanıtını verdi.