AKP’den soru önergelerine sansür!

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz’ın Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Başbakan ve bakanların yanıtlamasını istemiyle verdiği soru önergeleri Meclis Başkanlığı tarafından reddedildi.

(soL - Haber Merkezi) CHP Uşak Milletvekili Avukat Dilek Akagün Yılmaz’ın Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşanan gelişmelerle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergeleri TBMM Başkanlığı tarafından reddedildi.

“AKP işlediği suçlar kendilerine sorulduğunda cevaplayamayacağını biliyor”
Konuya ilişkin bir açıklama yapa Akagün, AKP iktidarının 11 yıllık yönetimini faşizme dönüştürdüğünü belirterek şunları ifade etti:

“Geldiğimiz noktada, ana muhalefet partisi olarak bırakın yasama faaliyeti yapmayı, muhalefetin asli görevi olan iktidarı denetleme yöntemleri bile engelleniyor. İktidarı denetleme yollarından birisi olan soru önergeleriyle milletvekillerinin Bakanlıklar’dan, gündeme ilişkin konularda bilgi isteme ve uyarma hakkı yok edilmiştir. Oysa ki denetleme yöntemleri aynı zamanda milletvekillerinin temel görevlerinden birisidir. Ancak, AKP iktidarı milletimize karşı işlediği suçlar kendilerine sorulduğunda cevaplayamayacağını biliyor ve bu yüzden milletin gerçek temsilcileri olan, milletvekillerinin sorduğu sorulara Meclis Başkanlığı tarafından engeller çıkarılıyor, soru önergeleri geri gönderiliyor.”

“Cevap veremeyecekleri için sormama engel oldukları sorular”
Yılmaz, Meclis Başkanlığı’nca reddedilen önergelerin konusuna ilişkin şunları bildirdi:

“Soru önergelerimiz ‘bu soru kişisel, bu soru uzun, bu soru özel yaşama ilişkin’ gibi bahanelerle meclis başkanlığı tarafından geri çevriliyor. 2 yıllık meclis faaliyetlerim süresince, ülkemiz sorunlarına ilişkin verdiğim bir çok önerge cevaplandırılmamış ya da son dönemlerde olduğu gibi geri çevrilmiştir. Bu engellemeyi muhalefet partilerinin bütün temsilcileri yaşamaktadır. En son 21, 24 ve 25 Haziran tarihlerinde Tayyip Erdoğan’a, Milli Eğitim Bakanına ve İçişleri Bakanına vermiş olduğum önergelerim de uydurma gerekçelerle geri gönderilmiştir. Üstelik bu üç önerge, Gezi Parkı Eylemleri sırasında yaşanan ve hayati önem taşıyan, Tayyip Erdoğan’ın Kazlıçeşme mitingindeki kışkırtıcı ve tehdit dolu sözleri, Gezi eylemlerine katılan öğretmen ve eğitim çalışanlarının fişlenmesi, forumlara yapılan saldırılar gibi konularla ilgiliydi… İşte, cevap veremeyecekleri için sormama engel oldukları sorular bunlardı.”