Annemi istiyorum!

Annemi istiyorum!

Neslihan Şen
27/11/2014 Perşembe

Üç ayrı boyda üçü birbirinden düşünceli üç kardeş yavru baykuş. Yavru baykuşlar çok düşünceli (tüm baykuşlar çok düşünürler) çünkü bir de bakmışlar ki anneleri kayıp! Soğukkanlılığı elden bırakmayan en büyükleri Sedef, temkinli Bulut ve hemencik umutsuzluğa kapılan minik Can. Neyse ki birbirlerine sahipler.

Anneleri “habersizce" ortadan kaybolunca düşünüp düşünüp neler olduğuna, ne yapacaklarına karar vermeye çalışan üç yavru baykuşun hikayesi bu. Belli ki daha önce anneleri yine gitmiş bir yerlere. Fakat bunu en küçüklerine anlatmak ne mümkün! Annemi isterim de annemi isterim! Öte yandan büyük kardeşler iyimser olsalar da geçmek bilmeyen zaman, özellikle küçük çocuklar için anlaşılması ve nasıl geçtiği bir türlü anlaşılmayan zaman işleri karmaşıklaştırıyor. Sedef çok iyi biliyor ki annesi gelecek fakat neden bir türlü gelmiyor?

Anneler bazen giderler, tekrar gelirler, tekrar giderler ve yine gelirler. Yetişkinler için sıradan bu işleyiş çocuklar için o kadar sıradan olmayabilir. Zamanın bu karmaşıklığı çocuğun yaşı küçüldükçe daha da artıyor anlaşılan. Çocuk kitapları yazarı İngiliz Martin Waddell bu zaman karmaşasını biraz da espirili bir dille işlemiş. 2004 yılında Andersen ödülüne layık görülen yazar ülkemizde “Küçük Ayı” serisi ile de tanınıyor. Aynı zamanda bu serinin de çevireni olan Aslı Motchane, orjinal dilindeki baykuşların isimlerini, Sarah, Percy ve Bill’i, dilimizde Sedef, Bulut ve Can olarak adlandırarak minik okurlar için daha akılda kalıcı ve anlaşır hale getiriyor.

Annelerinin gelişi ile birlikte karanlık orman yıldızlı bir gökyüzü ile birden değişiyor. Birçok resimlemesi ve kitabı da bulunan Patrick Benson’un çizgileri ilk defa Yavru Baykuşlar ile ülkemizde yayımlanıyor. Baykuşların biraz kasvetli görünen dünyası, gecenin bir vakti geçen bu öyküyle zaman zaman daha da kararsa da mutlu son ile birlikte aydınlanıyor. Tombul tüy yumaklarının ortasındaki bir çift göz, Benson’un kalemi ile sandığınızdan daha ifadeli olup, korkuyu, umudu, endişeyi ve nihayet mutluluğu yansıtmayı başarıyor.

Bir de güzel süpriz. Kitabın metni ve görsellerine sadık kalınarak hazırlanmış ingilizce animasyonu, sizler de minik dinleyicinize seslendirebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=e6aYYiyQUmY

http://vimeo.com/55971653


KÜNYE :

Yavru Baykuşlar

Martin Waddell

Resimleyen : Patrick Benson

Çeviren : Aslı Motchane

Kır Çiçeği Yayınları

2011 / 1. Basım/ 24 sayfa