Çocuklar yeni bir ülke istiyor

Çocuklar yeni bir ülke istiyor

Dünyayı Verelim Çocuklara
23/04/2016 Cumartesi

Baskıyla, yalanla, hileyle ülke yönetenler çocuklarımıza saldırmakta beis görmüyor. Anaokullarında ‘kutsal mekan’ oyunları oynanıyor, okul zilleri salavatla çalıyor, çocuklar taciz ediliyor, öldürülüyor. Dindar nesil yetiştireceğiz diyen yobazlar geleceğimizi yok ediyor.  Ülkenin doğusunda bebekler ölürken çocuklar savaşı da biliyor, ölümü de anlıyor. Dünyanın tek çocuk bayramına sahip olmakla övünülen ülkesinde sapıklar aklanıp, çocuklar evlerinde öldürülürken çocuklar aydınlık bir geleceğin hayalini kuruyor. 

Bugün blog sayfamıza çocukları konuk ettik. Onlara 4 soru sorduk ve gördük ki çocuklar yeni bir ülke istiyor. Karanlığa sürüklenen ülkede her gün kötü haberlere uyanırken, çocukların hayali aydınlık ülkeyi kurmak çocuklarımıza sözümüz olsun. Gelin, birlikte çoğalalım.

1. Sence çocuk olmak ne demek?
2. Sence okul nedir? Nasıl bir okul hayal ediyorsun?
3. İçinde yaşadığın ülkeyi nasıl anlatırsın?
4. Hayalindeki ülke nasıl?

Efe, 8 yaş

1. Çocuk olmak eğlenmek demek. Denilen her şeyi yapmamak, tutsakmış gibi olmamak demek. Çocuğun isteklerine de önem verilmeli. Çocuğu çok üzmemeli.

2. Okul ders öğrenilen yerdir. Şu an yeni bir okuldayım eski okuldaki öğretmenim her zaman bize dayak atardı, bir keresinde ödevimi yapamadım diye elime cetvelle vurmuştu. Okul çocukları sıkılmadığı, öğretmenlerin iyi kalpli olduğu, hiçbir şeye kızmadıkları, ödevimizi getirmediğimizde de kızmadıkları, daha az kuralın olduğu, çocukların kavgacı ve küfürcü olmadığı, benden yaşça büyük olanların bana iyi davrandığı bir yer olmalı. Dersler çok uzun, teneffüsler kısa oluyor, teneffüsler daha uzun olmalı. Çocukların ortak karar aldığı bir dersler olmalı.  O zaman beden eğitimde istediği hareketi yapardık. Sınıfımda su içmek yasak, ayağa kalkmak yasak, derste kalemtıraş kullanmak yasak. Daha az kuralın olduğu bir okul olmasını isterdim.
3. Güçsüz kişilere karşı kötüler saldırıyor. O güçsüz kişileri ağaç yerine koyalım, ağaçları kesiyorlar. Artvin Cerattepe’de maden açmak için milyonlarca ağaç kesiliyor, ağaç kesenlere karşı gelenleri durdurmak için biber gazı sıkıp tren yollarını kapatıyorlar. Ama yine de oraya binlerce insan gidiyor, umutları kesilmiyor, telefondan internetten bile yazıyorlar.
4. İçinde sadece iyilerin olduğu bir yer olmalı, su andakinden binlerce kat fazla ağaç olmalı, hep yardımsever insanlar olmalı.

Derin, 7 yaş

1. Çocuk olmak, okula gitmek demek. Eğlenceli olmak, top oynamak, mutluluk demek.
2. Okula öğrenmek yanlışlarımızı düzeltmek için gidiyorum. Okulda arkadaşlarım öğretmeni dinlesin, eğlenceli olsun, halk oyunları, masa tenisi gibi dersler olsun. 
3. Atatürk kurmuş, cumhuriyet olmuş. Şimdi kötü,  işgal altında  bir ülke.  Savaş var. Eylem yapıyoruz onları kovmak için. Polisler bir sürü insanla savaşıyor.
4. Hiç savaşmayalım. Hiç yoksulluk olmasın. Kardeşçe yaşayalım.

Maya, 9 yaş

1. Çocuk olmak, küçük olmak, istediğini yapabilme, özgürlük, eğlence hakkına sahip olmaktır.
2. Okul, çocukları geleceğe hazırlayan toplu bir binadır. Çocuklar orada bilgiler öğrenirler. Okulum gibi iyi öğretilen ama teneffüs eğlence zamanı olan bir okul hayal ediyorum.
3. Öz ülkem ana dilimin ülkesi, doğduğum yer, diye anlatırım.
4. Hayalimdeki ülke  hiç savaşın olmadığı, doğa kirliliğinin, ölümün, açlık ve muhtaçlığın olmadığı bir ülkedir.

Rengin, 8 yaş

1. Özgürlük, eğlence, neşe, eğlence, dans etmek, şarkı söylemek demek.
2. Okul öğrenim demek. Pırıl pırıl tertemiz bir okul hayal ediyorum.
3. Çok güzel tertemiz bir ülke.
4. Renk renk çiçeklerle dolu, insanlar çok iyi kalpli, savaş yok, iyilik var.

Ulaş, 7,5 yaş

1. Eğlenmek,bazı şeyleri öğrenmek,ödev yapmak, bazen canın sıkılmak, parklarda oynamak.

2. Öğrenmek çalışmak ve çok güzel bilgiler almak, okumayı öğrenmek içindir. Gemi şeklinde bir okul hayal ediyorum, odaları çok büyük, oyun yeri var, kantini var kantinde dondurma yeri olsun. Müzik satan bir yer olsun. Geminin en üstünde bir kulübe olsun ondan paraşütle atlayış yapılsın.
3. İçinde yaşadığım ülke, çok böyle insanlar fazla saygıyı bilmiyor. Yemyeşil değil, her yerde cami ve evler var. Börtü bile yok, akan nehrimiz yok.

4. Saygıdeğer insanlar, güzel eğlence yerleri olan, güzel pastacısı olan ve büyük parkları olan. Bütün yerler  yemyeşil.

Ece, 9 yaş

1. Eğlenip istediğin şeyi yapmak.
2. Eğitimli ve derslerde çok az oynuyoruz. Güzel, öğretici ve oyunlu hayal ediyorum.
3. Çok trafikli, kaba ve bazen de çok iyi insanlar.
4. Her yerde yeşillik olan gökyüzü masmavi olan çok güzel bir ülke hayal ederim.

Evrim, 8 yaş

1. Yaramazlık yapmak, sokakta oynamak, her gün dondurma yemek, cips yiyememek.
2. Çocukların okumayı yazmayı öğrendiği yer. Tuvaletleri temiz olan, çöp kutupları ayrı olan  cam, kâğıt, plastik kutuları vb.
3. Eşit olmayan bir ülke, bazı insanlar sokakta kalıyor çünkü.
4. Eşit bir ülke tüm insanların evinin olması, hayvanların da evi olsun.

Sedef, 6,5 yaş
1. Çocuk olmak eğlenmek ve öğrenmek demek.

2.Okul öğretmenlerin olduğu, çocukların bilgiler öğrediği bir yerdir. Hayalimdeki okul ağaçlı, heryeri şekerlemeden yapılmış bir okul.
3. Türkiye'yi ve İzmir'i çok seviyorum. Bir sürü ağaç ve çiçekler var, bir sürü arkadaşım var
4. Hayalimdeki ülkede iyilik olmasını, arkadaşlık omasını isterdim. Herkesin birbiryle güzel konuşmasını isterdim. Okulların toplarla ve şekerlemelerle dolu olmasını isterdim. 

Duru, 6.5 yaş

1. Çocuk olmak eğlenmek demek. Mutluluk demek, geleceği yaratan kişiler demek. Okul, çocukların öğrendiği, bilgilendiği, dilleri öğrendiği yerin adıdır.
2. Çok güzel, çok temiz, hiç yaramaz çocukların olmadığı, derslerin iyi anlatıldığı, yemeklerin güzel olduğu, eğlencelerin olduğu bir okul.
3. Türkiye güzel bir yer, gayet memnunum.
4. Çok temiz bir ülke, herkes iyi kalpli, herkesin sözü geçen bir ülke. Herkes mutlu olsun, üzülmesin. Bu ülkede karakterler de gerçek olsun. İyi çizgi film karakterleri gerçek olsun.