Kıbrıs'ta öğretmenler greve hazırlanıyor: Nedeni Türkiye

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, 'Okulların açılmasının üzerinden bir aya yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen okullarımızdaki kitap eksiklikleri tamamlanamamış, pek çok okulumuz geçtiğimiz haftayı da öğretmensiz ve kitapsız tamamlamak zorunda kalmıştır' derken, eksiklerin tamamlanmaması durumunda, 16 Ekim Salı günü uyarı grevine çıkacağını duyurdu.
Cuma, 12 Ekim 2018 16:12

Kuzey Kıbrıs'ta öğretmenler uyarı grevine hazırlanıyor.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, okullarda öğretmen ve kitap eksikleri olduğunu duyururken, bu durumun sorumlusunun Türkiye olduğunu dile getirdi.

Eksiklerin tamamlanması çağrısında bulunan Sendika, "Bu okullarımızdaki eksikliklerin 15 Ekim Pazartesi mesai bitimine kadar tamamlanmaması durumunda 16 Ekim Salı günü aşağıda ismi geçen okullar arasından belirleyeceğimiz bazı okullardan başlamak üzere  uyarı grevi yapacağımızı duyururuz" ifadelerini kullandı.

Açıklama şu şekilde:

Okulların açılmasının üzerinden bir aya yakın bir süre geçmiş olmasına rağmen okullarımızdaki  kitap eksiklikleri tamamlanamamış, pek çok okulumuz geçtiğimiz haftayı da öğretmensiz ve kitapsız tamamlamak zorunda kalmıştır.

Sendikamız eğitimde ve sağlıkta tasarruf yapılamayacağı gerçeğini her fırsatta dile getirmektedir.

Bu tasarruf, TC’nin ülkemiz üzerinde uygulamış olduğu eğitim ambargosu ve yaptırım niteliğindeki istihdam sınırı politikaları sonucu ortaya çıkmaktadır. Çocuk haklarına ve insan haklarına aykırı olan bu durum hiçbir şekilde kabul edilebilecek bir şey değildir. 

Hükümete gelirken pek çok olumsuzluğu değiştirerek reformlar gerçekleştirecek sözünü verenler bugüne kadar ne yazık ki sözlerini tutamamış, gelmiş geçmiş diğer hükümetlerden bir fark yaratmamışlardır.

Bugün itibariyle 23 okulumuzda öğretmen eksikliği devam etmektedir. Bu okullarımızdaki eksikliklerin 15 Ekim Pazartesi mesai bitimine kadar tamamlanmaması durumunda 16 Ekim Salı günü aşağıda ismi geçen okullar arasından belirleyeceğimiz bazı okullardan başlamak üzere  uyarı grevi yapacağımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz. 

Eksik öğretmeni olan okullar; Dörtyol İlkokulu, Güvercinlik İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Karakol İlkokulu, Ulukışla İlkokulu, Esentepe İlkokulu, Şht. Salih Terzi İlkokulu, Yeni Boğaziçi İlkokulu, Şht. Ertuğrul İlkokulu, Geçitkale İlkokulu, Alasya İlkokulu, Polatpaşa İlkokulu, Yedikonuk İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Ağırdağ İlkokulu, Gaziköy İlkokulu, Şht. Zeki Salih İlkokulu, Alayköy İlkokulu, Şht. Tuncer İlkokulu, Kumyalı İlkokulu, Beyarmudu İlkokulu, Büyükkonuk İlkokulu, Ziyamet İlkokulu.