Erdal Sarıkaya'dan çağrı: Saldıran polislerin görüntülerini bulmama yardım edin

Gezi'de polis saldırısı sonucu gözünü yitiren Erdal Sarıkaya'nın yürüttüğü hukuki süreç yine yavaşlatıldı, dosyasına bakan savcı yine değiştirildi. Sarıkaya, polis saldırısının gerçekleştiği olay yeri ve zamana ait net görüntü bulamadıklarını bu nedenle elinde görüntü olanların kendisine ulaştırması için çağrı yaptı.
Haber Merkezi
Salı, 20 Mart 2018 12:50

Haziran Direnişi günlerinde polis saldırısı sonucu bir gözünü yitiren Erdal Sarıkaya'nın polislere dava açılması için adliye koridorlarında verdiği uğraş bir kez daha sekteye uğratılmak istendi. Sarıkaya, saldırının yaşandığı gün ve yere ait elinde net görüntü olmadığını, bu nedenle o güne ait elinde görüntü olanların kendisine ulaştırması için çağrıda bulundu.

Peki, soruşturmada son durum ne? Sarıkaya'nın sayısız başvuruları, suç duyuruları, şikayetlerine rağmen polislere dava açılmaması için söz konusu dosya, soruşturma büroları arasında dolaştırılarak bir kara döngüye hapsedilmeye çalışılıyor. Bunun son örneği, olay anında 2'si şube amiri 8 polisin orada olduğu bilinmesine rağmen dosyanın Faili Meçhul Büro'ya gönderilmesiyle yaşanmıştı.

7 SAVCI DEĞİŞTİ

Ancak dosya bu kez sessizce Memur Suçları Bürosu'na gönderildi ve savcı yeniden değiştirildi. Dosyanın savcısı 7'nci kez değişirken her savcının haliyle dosyayı yeniden incelemeye alması sonucu zaman kaybının devam ettiği görüldü.

Bu değişikliğin nedenini öğrenmek isteyen Sarıkaya'ya herhangi bir gerekçe sunulmadı. Dosyaya, Memur Suçları Bürosu'na geçişine ilişkin bir gerekçeli karar eklenmesi gerektiği halde, Sarıkaya'ya yalnızca "iç işleyiş" yanıtı verildi. Ancak bu "iç işleyiş" ne yazık ki hâlâ "dava açılması" amacını yerine getirmiyor. Savcılık, yapılan başvurulara halen "Polisler bulunamadı" yanıtı veriyor.

NEDENİ, AYM BAŞVURUSU MU?

Yalnızca, Sarıkaya'nın AYM'ye başvuru sürecinin büro değişikliğine neden olduğu tahmin ediliyor. Dosyanın Faili Meçhul Büro'ya gönderilmesi üzerine Sarıkaya, AYM'ye başvuru gerçekleştirdi ve başvurudan 8 gün sonra dosyanın yeniden Memur Suçları Bürosu'na getirildiği görüldü. 

soL'a konuşan Sarıkaya, adalet mücadelesinin adliye koridorlarına gömülmek istenmesiyle ilgili görüşlerini paylaştı. Sarıkaya, şunları söyledi:

'EMRİ VEREN ERDOĞAN'DIR'

"5 yılda 7 savcı değişti, hâlâ bir ilerleme kat edemedik. Çünkü sürecin sonunun dönemin başbakanı Erdoğan'a gideceğini iyi biliyorlar. Çünkü emri veren ve bizleri katledip kör edenleri kahraman ilan eden Erdoğan'dır. Bu nedenle bizleri vuranları ne buluyorlar ne de dosyanın ilerlemesine izin veriyorlar. Emniyet, gerekli delilleri göndermeyip polislerini koruyor. Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğim, bedeli ne olursa olsun. Erdoğan ve bu sürece dahil olan herkes yargı karşısına çıkana kadar mücadeleye devam edeceğim."

SARIKAYA'DAN ÇAĞRI

Sarıkaya, olayın yaşandığı yerde MOBESE kamerası olmaması nedeniyle net bir görüntü bulmakta sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Sarıkaya, Divan Oteli'nden Taksim Meydanı'na çıkarken saldırının gerçekleştiğini, bu civardaki polis saldırılarının görüntülerine ihtiyacı olduğunu aktardı. 

Bu nedenle, Sarıkaya, bahsi geçen yerde yaşanan 2013 yılına ait 11 Haziran'ı 12 Haziran'a bağlayan gece 23.00 ile 01.30 arasındaki polis saldırılarına ilişkin elinde görüntü ya da video kaydı olanların kendisine ulaştırması için çağrıda bulundu. 

Sarıkaya'ya ulaşmak isteyenler için @esarikaya_gezi isimli bir Twitter hesabı bulunuyor.